نارضایتی امریکا و قطر از سفرهای منطقه‌ای طالبان؛ نماینده‌گان طالبان در مسکو و تهران گیرمانده‌اند

۸صبح، کابل: دو منبع معتبر و آگاه از روند مذاکرات صلح در کابل و دوحه می‌گویند که نماینده‌گان طالبان که به تازه‌گی به ایران و روسیه سفر کرده، به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع  ویروس کرونا در قطر، تاکنون به دوحه برنگشته‌اند.

یک منبع ناظر بر مذاکرات صلح در قطر در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفته است که مقامات قطر به طالبان گفته‌اند که اگر دوباره به دوحه برگردند باید یک دوره ۱۴ روزه را در قرنطین بگذرانند.

به گفته منابع، قطر و امریکا از سفر اخیر نماینده‌گان طالبان به تهران و مسکو ناراضی بوده‌اند و به این دلیل شرایط  قرنطین ۱۴ روزه کرونا را برای ورود مجدد اعضای طالبان به دوحه به عنوان یک «گوش‌مالی دیپلماتیک» بر طالبان وضع کرده‌اند.

این دو منبع گفته‌اند که پیش از این هیأت‌های طالبان سفرهای خود را با مقام‌های قطری هم‌آهنگ می‌کردند و به همین دلیل در بازگشت برای‌شان «برگه ویژه» صادر می‌شد تا نیاز به قرنطین ۱۴ روزه نداشته باشند.

هرچند طبق مقرراتی که در قطر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا وضع شده است، هر کسی که به این کشور سفر می‌کند باید ۱۴ روز را در قرنطین بگذارند، اما پیش از این برای هیأت‌های دیپلماتیک، نماینده‌گان امریکا و طالبان برگه ویژه صادر می‌شد تا نیاز به قرنطین نداشته باشند.

منابع ناظر بر مذاکرات صلح در کابل و دوحه می‌گویند که وضع مقررات عمومی بر هیأت‌های اعزامی طالبان به تهران و مسکو به این دلیل است که سفر اخیر آن‌ها بدون رضایت امریکا و قطر انجام شده است.

دیدار ملا برادر با جواد ظریف (عکس از خبرگزاری تسنیم)

طالبان می‌گویند که مقررات جلوگیری از شیوع کرونا در هر کشور برای حفاظت زنده‌گی مردم، امر معمول و قانونی است و باید همه آن را رعایت کنند. محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به ۸صبح گفت که در این رابط محدودیت فراقانونی وجود ندارد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رییس دفتر این گروه در قطر در راس یک هیات بنا بر دعوت رسمی ایران در هفتم دلو به تهران رفت.

به تعقیب آن، یک هیأت دیگر از این گروه به ریاست محمدعباس استانکزی در هشتم دلو به روسیه رفت.

هیأت‌های اعزامی طالبان به مسکو و تهران در نشست‌های خبری‌شان اظهاراتی را مطرح کردند که واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است.

محمدعباس استانکزی در مسکو بحث کناره‌گیری رییس جمهور غنی را مطرح و اعلام کرد که اگر اشرف غنی کنار برود، طالبان آماده‌اند که صلح و روی تشکیل حکومت جدید مذاکره کنند.

سخنان مشابهی را نیز سهیل شاهین، عضو هیأت مذاکره‌کننده طالبان در تهران بیان کرد. او گفت که طبق توافق‌نامه دوحه و در نتیجه مذاکرات، حکومت موجود به رهبری محمداشرف غنی کنار رفته و «حکومت جدید اسلامی» شکل می‌گیرد.

این درحالی است که پس از توافق روی کار شیوه مذاکرات، گفت‌وگوهای اصلی که قرار بود در ماه جنوری سال جاری میلادی و هم‌زمان با روی کار آمدن حکومت جدید در امریکا آغاز شود، شروع نشده است؛ زیرا به نظر می‌رسد که طالبان تمایلی به آغاز مذاکرات نشان نداده‌اند.

گفتنی است که شورای عالی مصالحه ملی و وزارت امور خارجه اعلام کرده بودند که سفر هیأت طالبان به تهران در هم‌آهنگی با دولت افغانستان انجام شده است. این دو نهاد درباره سفر هیأت طالبان به مسکو اظهار نظر نکرده‌اند.

طالبان در حالی به منطقه سفر می‌کنند که هیأت مذاکره‌کننده دولت گفته است که هیأت این گروه میز مذاکره را ترک کرده‌ و برای آغاز مذاکرات تمایلی نشان نداده‌اند.

پس از شانزدهم جدی که دور جدید مذاکرات آغاز شد دو هیأت تنها سه نشست مقدماتی برگزار کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا