حملات هوایی امریکا بر طالبان در ماه پایانی جنگ برای جلوگیری از فروپاشی ارتش افغانستان افزایش یافته بود

۸صبح، کابل: روزنامه واشنگتن پُست گزارش داده است که براساس اطلاعات فاش شده، حملات هوایی ارتش ایالات متحده امریکا علیه طالبان در ماه آگست افزایش یافت بود.

به نوشته واشنگتن پُست اوج حملات زمانی روی داد که جنگ‌جویان طالبان مراکز ولایت‌های متعددی را محاصره کردند و در نهایت کنترل کابل، پایتخت افغانستان را در ۱۵ آگست به دست گرفتند. 

براساس معلومات ارایه شده، حدود ۱۵۳ بمب یا موشک امریکایی توسط هواپیماهای جنگی و هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در آن ماه پرتاب شد که این رقم در ماه جولای ۱۸ بمب و موشک بود.

 براساس معلومات موجود، این میزان از حملات هوایی تنها از سوی نظامیان ارتش امریکا انجام شده بود و شامل حملات هوایی ارتش افغانستان نمی‌شود. 

به گزارش واشنگتن پُست: «اعداد و ارقام نشان می‌دهد که چگونه ارتش امریکا در روزهای رو به پایان طولانی‌ترین جنگ خود دست‌وپنجه نرم کرد، زیرا وضعیت روی زمین به‌طور فزاینده‌ای ناامیدکننده می‌شد تا نیروهای افغان آموزش دیده توسط ایالات متحده بر حملات طالبان چیره شوند.»

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفته است که از زمان تکمیل عقب‌نشینی در پایان ماه آگست، هیچ حمله هوایی نظامی ایالات متحده در افغانستان صورت نگرفته است. به گفته او، پنتاگون بر نظارت در عملیات‌های هوایی منطقه ادامه خواهد. وی افزود، جزییات حملات هوایی که پیش از این به خاطر توافق‌نامه دوحه متوقف شده بود، از سر گرفته می‌شود.

این در حالی است که پیش از این مقامات امریکایی گفته بودند که نیروهای باقی مانده در افغانستان توانایی دفاع از خود را حفظ خواهند کرد، اما آن‌ها به انجام حملات هوایی محدود در حمایت از متحدان افغان خود ادامه می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا