افزایش بی‌سابقه حملات هدف‌مند بر کارمندان رسانه‌ها؛ در سال جاری ۱۱ کارمند رسانه‌ای کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان از افزایش حملات هدف‌مند بر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده و گفته است که در یک سال اخیر ۱۱ کارمند رسانه‌ای در کشور در اثر حملات انفجاری و هدف‌مند جان باخته‌اند.

این نهاد روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم حوت، گزارش سالانه‌اش را منتشر کرد که بر مبنای آن در سال ۱۳۹۹، حمله بر کارمندان رسانه‌ها سیر صعودی داشته است.

 در این گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که در سال جاری ۱۱۴ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها که شامل کشته، زخمی و موارد متعدد خشونت فزیکی، توهین و تحقیر، تهدیـد، فشار و ارعاب خبرنگاران و یا حمله بر آن‌ها می‌شود، ثبت شده است.

این نهاد تصریح کرده است که از مجموع خشونت‌های ثبت شده، ۱۱ مورد آن را قتل تشکیل می‌دهد. این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد. طبق معلومات این نهاد، در سال گذشته پنج مورد قتل به ثبت رسیده بود.

با این حال آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در دوازده ماه گذشته چهار گزارشگر، دو مجری برنامه‌های تلویزیونی، سه کارمند بخش دوبله، یک کارمند تخنیک و یک راننده رسانه در کشور جان خود را بر اثر رویدادهای تروریستی از دست داده‌اند.

در این گزارش آمده است که احمدخان نوید مجری رادیو صدای غور، میرواحدشاه امیری گزارشگر و شفیق ذبیح کارمند بخش تخنیک رادیو و تلویزیون خورشید، الیاس داعی گزارشگر رادیو آزادی، ملاله میوند مجری و گزارشگر تلویزیون انعکاس و طاهرخان راننده دفتر تلویزیون انعکاس، رحمت‌الله نیکزاد گزارشگر آزاد، بسم‌الله عادل ایماق گزارشگر و مدیر مسوول رادیو صدای غور و سعدیه سعادت، مرسل وحیدی و شهناز رووفی کارمندان بخش دوبله تلویزیون انعکاس در حملات مختلف جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

به همین ترتیب، مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در این سال دست‌کم ۱۶ خبرنگار و کارمند رسانه نیز در رویدادهای مختلف تروریستی و جنایی زخم برداشته‌اند.

این نهاد در سال جاری ۴۵ مورد تهدید، ۱۳ مورد لت‌وکوب، ۱۲ مورد توهین و تحقیر، ۸ مورد حمله (بیش‌تر مسلحانه)، ۶ مورد بازداشت و ۳ مورد ربوده شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را ثبت کرده است.

با این حال مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که گروه داعش در کشتن هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌ای، گروه طالبان در سه مورد و افراد ناشناس در کشتن یک کارمند رسانه‌ای متهم هستند. این نهاد افزوده است که در قضایای زخمی شده‌گان، داعش در هفت مورد، افراد ناشناس در پنج مورد و گروه طالبان در چهار مورد متهم‌اند.

در گزارش این نهاد آمده است که در ۴۵ رویداد تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در سال جاری، ، در ۱۲ مورد مقام‌های دولتی/حکومتی، ۱۱ مورد طالبان نه مورد افراد ناشناس، پنج مورد امنیت ملی، سه مورد پولیس و یک‌یک مورد نماینده‌گان شورای ملی، شورای ولایتی، محافظان رییس جمهور، اردوی ملی و زورمندان متهم‌اند.

افزون بر این، مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در ۱۲ ماه گذشته، ۱۳ رویداد لت‌و‌کوب نیز به ثبت رسیده است که در چهار مورد پولیس، سه مورد مقام‌های دولتی، دو مورد محافظان یک عضو ولسی‌جرگه و نیروهای امنیت ملی، اردوی ملی و افراد ناشناس و زورمند هر کدام در یک مورد متهم‌اند. در این گزارش تصریح شده است که در دوازده مورد رویداد توهین و تحقیر، نیروهای پولیس ملی، امنیت ملی، افراد زورمند و محافظان ریاست جمهوری متهم‌اند.

با این همه مرکز خبرنگاران افغانستان از بررسی نشدن پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران انتقاد کرده و گفته است که به همین دلیل مرکز خبرنگاران افغانستان نامه سرگشاده به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشته است که از سوی ۴۰ سازمان حامی خبرنگاران و رسانه‌ها از سراسر جهان امضا و حمایت شده است.

این گزارش در حالی نشر شده است که کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با نشر گزارشی از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرده است. این کمیسیون گفته است که در یک سال گذشته ۸۹ مورد خشونت به ثبت رسانده که ۱۵ مورد آن را قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها تشکیل می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا