نشست بشردوستانه ملل متحد؛ ۱.۲ میلیارد دالر کمک برای مردم افغانستان اختصاص یافت

حسیب بهش

در جریان نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده وعده کردند که بیش از یک میلیارد دالر را تا پایان سال روان میلادی به مردم افغانستان کمک کنند. این نشست امروز (دوشنبه، بیست‌ودوم) سنبله در جنیوا برگزار شد. در میان کشورهای کمک‌‌کننده،‌ آلمان گفت که ۱۰۰ میلیون یورو را از قبل به کمک‌هایش برای افغانستان و کشورهای همسایه آن اضافه کرده است و در نظر دارد که ۵۰۰ میلیون یوروی دیگر را نیز اختصاص دهد. جاپان در سهم خود وعده داد که ۲۰۰ میلیون دالر کمک‌هایش را برای مردم افغانستان اختصاص می‌دهد. فرانسه نیز از کمک ۱۰۰ میلیون یورویی‌اش برای افغانستان خبر داد.

امریکا اعلام کرد که ۶۴ میلیون دالر را به جمع کمک‌هایش به سازمان ملل متحد و شمار دیگری از نهادها می‌افزاید. به این‌ترتیب مجموع کمک‌های امریکا به افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۳۳۰ میلیون دالر می‌رسد. دانمارک گفت که ۳۸ میلیون دالر دیگر را به کمک‌هایش برای افغانستان اضافه می‌کند. ناروی نیز ۱۱.۵ میلیون دالر برای امور بشردوستانه در افغانستان در نظر گرفت. در ادامه نشست، سازمان ملل متحد کمک ۲۰ میلیون دالری از بودجه مرکزی رسیده‌گی به رخدادهای عاجل این نهاد را برای حمایت از کارهای بشردوستانه اعلام کرد.

در میان کشورهای همسایه، چین به تازه‌گی گفت که بیش از ۳۰ میلیون دالر را به منظور تهیه غذا و ادویه، برای مردم افغانستان اختصاص داده است. پاکستان نیز تصریح کرد که در ادامه کمک‌هایش به مردم افغانستان، غذا و دوا می‌فرستد. هم‌زمان با این، ایران از فرستادن محموله هوایی کمک‌های بشردوستانه‌اش به افغانستان خبر داد. سرانجام مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری این سازمان، در پایان نشست با نشر توییتی، مجموع پول کمک‌شده به مردم افغانستان را بیش از ۱.۲ میلیارد دالر اعلام کرد. سازمان ملل متحد پیش از این گفته بود که در نشست بشردوستانه در مورد افغانستان، تلاش می‌کند که  حدود ۶۰۰ میلیون دالر را برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان جمع‌آوری کند.

ملل متحد: مردم افغانستان خطرناک‌ترین لحظات‌شان را سپری می‌کنند

هم‌زمان با اعلام این کمک‌ها، سازمان ملل متحد از پیچیده‌گی وضعیت در افغانستان سخن می‌گوید. آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌اش گفت که پس از چندین دهه جنگ، رنج و ناامنی، مردم افغانستان با خطرناک‌ترین لحظات زنده‌گی‌شان روبه‌رو هستند. به گفته گوترش، اکنون زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی در کنار مردم افغانستان بایستد؛ زیرا افغان‌ها پس از بدترین بحران‌ها (کرونا و خشک‌سالی)، هفته سختی را سپری کرده‌اند.

به باور او، یک‌سوم افغان‌ها در حال حاضر از وعده غذایی بعدی‌شان بی‌خبرند و خشک‌سالی نیز به مردم آسیب جدی رسانده است. دبیرکل سازمان ملل گفت که این نهاد در ادامه تلاش‌هایش برای نجات مردم افغانستان، چهار مورد را به گونه فوری نیاز دارد. گوترش از «تمویل مالی» به عنوان بخشی از این نیازها یاد کرد؛ چرا که به گفته او، برای رسیده‌گی فوری به ۱۱ میلیون شهروند افغان، سازمان ملل به ۶۰۶ میلیون دالر کمک عاجل نیاز دارد.

گوترش از «افزایش دست‌رسی برای کارهای بشردوستانه»، «حفاظت از حقوق زنان و دختران»‌ و «اطمینان از جان افراد»‌ به عنوان موارد بعدی نیازهای فوری نام برد. به باور او، مردم افغانستان یک‌باره با سقوط کشور روبه‌رو شدند و با توجه به وضعیت اضطراری در کشور، جامعه جهانی باید از پیش‌رفت‌های دو دهه گذشته در افغانستان حفاظت کند. دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که راه‌حل موقتی برای بیرون رفت از این معضل مهم است؛ اما مردم افغانستان در طولانی‌مدت به حمایت جامعه جهانی نیاز دارند.

به این‌ترتیب او از کشورهای عضو این سازمان خواست که دروازه‌های‌شان را به روی افرادی که به دلیل مجبوریت افغانستان را ترک می‌کنند، باز کنند و به مسوولیت‌های‌شان در قبال حمایت از پناهنده‌گان احترام بگذارند. به گفته گوترش، مردم افغانستان می‌خواهند که فقر ریشه‌کن و شغل ایجاد شود تا با حفظ آزادی‌های‌شان، کشورشان را از ناامنی و وحشت دور نگه دارند. دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که همه خواسته‌های مردم افغانستان مطابق خواسته‌های بشر است که مستحق آن هستند و باید روی امید و تعهد به مردم افغانستان سرمایه‌گذاری شود.

تأکید بر تعهدات شفاهی و مکتوب طالبان در مورد مصونیت نهادهای حقوق بشری و حقوق زنان

در کنار اعلام کمک‌ها از سوی برخی از کشورها و سازمان‌ها، نماینده‌گان برخی از کشورها پیشنهاد کردند که این کمک‌ها متناسب به ماهیت حکومت طالبان انجام شود. لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل، گفت که امریکا به تعهداتش برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان پای‌بند است. با این حال، او افزود که این کشور به تعهدات شفاهی و مکتوب طالبان در مورد حقوق کارکرد نهادهای بشردوستانه و رفتار با حقوق اقلیت‌ها و زنان نیاز دارد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، نیز گفت که جهان در مورد کمک به مردم افغانستان «وظیفه اخلاقی» دارد؛ اما به گفته او، سطح احترام طالبان به حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان، از معیارهای اصلی برای آلمان و متحدانش در تعیین ارتباطات آینده با «دولت جدید افغانستان» است. ماس با انتقاد از کنار گذاشته شدن گروه‌های دیگر از چارچوب حکومت موقت طالبان، گفت که این نشانه خوبی برای همکاری و ثبات در سطح بین‌المللی نیست.

میشل باشله، رییس حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز در این نشست از مرحله «جدید و خطرناک» در افغانستان هشدار داد و طالبان را به تفاوت در گفتار و کردارشان متهم کرد. او گفت که پس از تشکیل کابینه سرپرست از سوی طالبان، ادعاهایی مبنی بر قتل نظامیان ارتش پیشین توسط طالبان، قتل مقامات حکومتی یا وابسته‌گان‌شان و بازداشت‌های خودسرانه منجر به قتل را دریافت کرده است. به گفته باشله، ادعاهای تلاشی خانه‌به‌خانه طالبان از سوی مقامات حکومت پیشین مطرح شده است و طالبان بر خلاف ادعای رعایت حقوق زنان، این قشر را به گونه تدریجی از حوزه عمومی حذف کرده‌اند.

این در حالی است که سران برنامه جهانی غذا  «WFP»، سازمان بهداشت جهانی «WHO» و کمیساریای عالی پناهنده‌گان ملل متحد «UNHCR» از وضعیت نامطلوب در افغانستان به شدت ابراز نگرانی کردند. دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، گفت که هم‌اکنون محصولات گندم افغانستان به دلیل خشک‌سالی ۴۰ درصد کاهش یافته و قیمت روغن نیز دو برابر شده است. او گفت که در حال حاضر بیش‌تر مردم راهی برای دریافت پول نقد به منظور خرید غذا ندارند و ۱۴ میلیون شهروند افغان نمی‌دانند که غذای روزانه‌شان چگونه تأمین خواهد شد. بیسلی هشدار داد که اگر جامعه جهانی مراقب نباشد، شرایط فاجعه‌بارتر خواهد شد.

مقامات در سازمان بهداشت جهانی  «WHO» در جریان این نشست از وضعیت صحی در افغانستان ابراز نگرانی کردند و گفتند که هم‌اکنون در پایتخت کشور، زنان هنگام زایمان به وسایل مورد نیاز دست‌رسی ندارند. هم‌زمان با این، فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، تصریح کرد که به‌زودی میزان بی‌جاشده‌گان در افغانستان به مراتب بیش‌تر خواهد شد. در جریان نُه ماه سال میلادی، حدود ۵۰۰ هزار نفر در سراسر افغانستان بی‌جا شده‌اند. او مختل شدن خدمات و فروپاشی اقتصاد را «خطر» جدی برای افغانستان توصیف کرد و گفت که ممکن است این موارد سبب بی‌جاشدن بیش‌تر مردم در افغانستان شود.

ایده نشست بشردوستانه در مورد افغانستان از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، مطرح شد. او در هژدهم سنبله از کشورهای جهان خواست که برای اعلام هم‌بسته‌گی با مردم افغانستان و تجدید تعهدشان به حمایت از همکاری‌های بشردوستانه، به گونه حضوری یا مجازی در این نشست اشتراک کنند. باید گفت که پس از سقوط حکومت محمداشرف غنی و تسلط طالبان بر کابل، شرایط اقتصادی در کشور پیچیده‌تر شده و مردم را در مورد آینده نگران کرده است.

دکمه بازگشت به بالا