برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای تقویت «اقتصاد مردم» و «گردش پول نقد» در افغانستان راهکار تازه اعلام کرد

۸صبح، کابل: برنامه توسعه سازمان ملل متحد اعلام کرد که «صندوق اعتماد ویژه برای افغانستان» را ایجاد کرده است تا به‌طور مستقیم پول نقد مورد نیاز فوری را برای افغان‌ها از طریق سیستمی که از وجوه کمک‌کننده‌گان از زمان طالبان بسته شده است، تأمین کند.

هدف این برنامه تزریق پول نقد به خانواده‌های افغان از طریق کمک به مشاغل خرد و اقتصاد محلی گفته شده است تا در زمستان پیش‌ رو برای تأمین نیازهای خود از آن استفاده کنند. هزینه این برنامه در یک سال ۶۶۷ میلیون دالر اعلام شده است.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد، گفته است که آلمان اولین مشارکت‌کننده‌ای است که ۵۰ میلیون یورو معادل ۵۸ میلیون دالر را به صندوق حمایت از اقتصاد مردم افغانستان کمک کرده است.

پیش‌بینی شده است که تا اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی ۹۷ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر بروند.

مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد گفته است: «ما باید وارد عمل شویم. باید «اقتصاد مردم» را تثبیت کنیم.»

به گفته او، در غیر این صورت، در زمستان امسال و سال آینده سناریویی شکل خواهد گرفت که در آن میلیون‌ها افغان به‌ساده‌گی در سرزمین، روستاها و خانه‌های خود قادر به ادامه زنده‌گی و زنده ماندن نباشند.

پیش از این صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بود که ممکن است اقتصاد افغانستان امسال تا ۳۰ درصد منقبض شود و این احتمال باعث تشدید بحران پناهنده‌گان می‌شود که اروپا و ترکیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این برنامه زیر نام «آبادی» طبق اعلام برنامه توسعه سازمان ملل متحد شامل ارایه کمک‌های مالی برای حمایت از مشاغل کوچک و خرد، به‌ویژه مشاغل متعلق به زنان‌، پروژه‌های نقدی برای کار، ارایه درامد کوتاه‌مدت به بیکاران و برای بازسازی زیرساخت‌های کوچک محلی می‌شود.

حمایت از افراد دارای معلولیت، سال‌مندان و آسیب‌پذیرترین افراد از طریق درآمد اولیه موقت و کمک به تقویت کاهش و انعطاف‌پذیری بلایای طبیعی از طریق احیای کانال‌ها و حفاظت از سیل برای حفاظت از زمین‌های کشاورزی می‌شود.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد گفته است که تمام کمک‌های ارایه شده به‌صورت مستقیم و بر‌اساس ارزیابی‌های بی‌طرفانه و مستقل از رهبران جامعه محلی و مقام‌های طالبان، انجام می‌شود.

اشتاینز نیز گفته است که صندوق اعتماد ویژه برای افغانستان به جامعه بین‌المللی اجازه می‌دهد تا مطمین شود این بودجه به‌عنوان بودجه دولتی منظور نشود.

او هم‌چنان گفته که سازمان ملل متحد با طالبان گفت‌وگو کرده‌ است تا ۸۰ درصد از مشاغل خرد مورد حمایت مالی، توسط زنان اداره می‌شود.

پس از تصرف کابل توسط طالبان، ذخیره‌های ارزی بانک مرکزی از سوی امریکا مسدود شده است. از جانب دیگر، قیمت مواد خوراکی و سوخت نیز در کشور افزایش یافته است. شماری از شهروندان نیز شغل خود را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا