سازمان ملل: تلفات غیرنظامیان در حمله‌های هوایی روبه افزایش است

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما اعلام کرده است که شمار تلفات غیرنظامیان در نتیجه حمله‌های هوایی روبه افزایش است.

این دفتر روز پنج‌شنبه (۲ جوزا) در یک پیام توییتری نوشته است که در جریان روزهای۳۰ ثور و اول جوزا (۲۰ و ۲۲ می) در نتیجه حمله‌های هوایی در ولسوالی گرشک هلمند و ولسوالی چوکی کنر ۱۴ غیرنظامی کشته شده‌اند. در میان قربانیان ۵ زن و ۷ کودک شامل‌اند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که به مکلفیت‌های بین‌المللی خود برای حفاظت از جان غیرنظامان عمل کنند.

این دفتر در مورد این که حمله‌های هوایی در کنر و هلمند از سوی نیروهای افغان و یا مأموریت حمایت قاطع انجام شده، جزییات نداده است.

بیش‌تر حمله‌های هوایی از سوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع و در مواردی نیز از سوی نیروهای هوایی افغانستان انجام می‌شود.

تلفات غیرنظامیان یکی از نگرانی‌های جدی جنگ جاری کشور به شمار می‌رود. بر اساس یافته‌های یوناما در جریان سه ماه نخست سال جاری میلادی ۱ هزار و ۷۷۳ غیرنظامی قربانی شده‌اند. این رقم  شامل ۵۸۱ نفر کشته و ۱ هزار و ۱۹۷ زخمی می‌شود. از این میان ۵۸۲ کودک (۱۵۰ کشته و ۴۳۲ زخمی) نیز در میان قربانیان شامل‌اند.

گزارش ربع‌وار هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در مورد میزان تلفات غیرنظامیان در چهارم ثور نشر شد. در این گزارش هرچند که از کاهش ۲۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در جریان سه ماه سال ۲۰۱۹ نسبت به سال‌های پیش خبر داده، اما در مورد رقم بلند تلفات ملکی ابراز نگرانی کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا