درخواست دو میلیارد دالری یونیسف برای حمایت از کودکان افغان

۸صبح، کابل: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که برای نجات میلیون‌ها کودک در افغانستان، به دو میلیارد دالر نیاز است.

این نهاد روز چهارشنبه، هفدهم قوس، با نشر اعلامیه‌ای وضعیت بشردوستانه در افغانستان به‌ویژه کودکان را وخیم توصیف کرده و گفته است که میلیون‌ها کودک در این کشور در معرض خطر قراردارند و برای نجات جان آن‌ها به حمایت مالی نیاز دارد.

طبق گفته‌های آلیس آکونگا، نماینده یونیسف در افغانستان، در حال حاضر زمستان سر رسیده است و بدون بودجه اضافی، یونیسف و شرکایش نمی‌توانند به کودکان و خانواده‌هایی که بیش‌تر به کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند، کاری انجام دهند.

وی تأکید کرده است که با ادامه بدتر شدن وضعیت بشردوستانه در افغانستان، اختلالات نگران کننده در خدمات صحی و تغذیه، بحران فاجعه بار غذایی، خشکسالی، شیوع سرخک، اسهال آبکی حاد، فلج کودکان و سایر بیماری‌های قابل پیش‌گیری و هم‌چنین شروع فلج کننده زمستان وجود دارد.

وی تصریح کرده است که در حال حاضر، شماری از کودکان افغان برای یافتن به غذای مورد نیاز، از ادامه رفتن به مکتب دست برداشته و اکنون در معرض خطر خشونت قرار دارند.

از سوی دیگر، یونیسف تخمین زده است که از هر دو کودک زیر پنج سال در افغانستان، یک کودک در سال آینده میلادی به دلیل بحران غذایی و دسترسی ضعیف به آب و خدمات صحی به سوءتغذیه حاد دچار خواهند شد.

 هم‌چنان در این اعلامیه گفته شده است: «شیوع بیماری‌های تهدید کننده زنده‌گی ادامه دارد و بیش از ۶۰ هزار مورد سرخکان در سال ۲۰۲۱ گزارش شده است. تخمین زده می‌شود که از هر ۱۰ افغان، هشت نفر، آب آلوده به باکتریولوژیک می نوشند. علاوه بر این، در صورت عدم پرداخت حقوق معلمان و ادامه سطح فلج کننده فقر، ۱۰ میلیون کودک در معرض خطر ترک تحصیل قرار دارند.»

افزون بر این، یونیسف احتمال داده است که حدود ۴.۵ میلیون کودک به سلامت روان و حمایت روانی اجتماعی نیاز دارند. در اعلامیه این نهاد تأکید شده است که به پایین آمدن دمای هوا، خانواده‌ها برای گرم کردن خانه‌ و فرزندانشان با مشکل مواجه‌اند.

از سویی هم، یونیسف اطمینان داده است که برای رسیده‌گی فوری به نیازهای بشردوستانه بیش از ۲۴ میلیون نفر در افغانستان که نیمی از آنها کودک هستند، این خواست دو میلیارد دالری را مطرح کرده است.

مدیر منطقه‌ای اداره یونیسف خاطر نشان کرده است که این درخواست دو میلیارد دالری کمک خواهد کرد تا از سقوط قریب‌الوقوع خدمات حیاتی که کودکان و خانواده‌های آنان به شدت به آن وابسته‌اند، مانند خدمات صحی، غذا، آب و آموزش جلوگیری شود.

گفتنی است که با سقوط حکومت پیشین، مردم با فقر شدید روبه‌رو شده‌اند. پیش از این سایر نهادهای مددرسان از وضعیت بد اقتصادی در افغانستان هشدار داده و گفته بودند که اگر به موقع به این بحران رسیده‌گی نشود، ممکن است که در زمستان پیش‌رو فاجعه انسانی رخ دهد.

دکمه بازگشت به بالا