یونیسف: بیش از نیم میلیون کودک به کمک فوری نیاز دارند

۸صبح، کابل: یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، می‌گوید بیش از ۵۷۰هزار کودک افغان به کمک فوری نیاز دارند. یونیسف نگران وضعیت آن کودکان گرسنه و جنگ‌زده افغانستان است که به کمک‌های عاجل نیاز دارند.

 صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد به منظور کمک به این شمار از کودکان،  از سازمان‌های کمک‌کننده بین‌المللی، ۵۰ میلیون دالر درخواست کمک فوری کرده است.

این سازمان در یک خبرنامه‌ای گفته است که این مقدار کمک‌ درخواسته شده در بخش مشکلات صحی، تغذیه، تهیه آب آشامیدنی، آموزش و حمایت از ۵۷۰ هزار کودک درنظر گرفته شده است.

عدیل خدر در مورد درخواست پنجاه میلیون دالر یونسیف گفته است: «با پشتبانی درست و ادامه‌ تعهد شرکای ما، می‌توانیم بهتر دولت و مردم افغانستان را برای حمایت از کودکان در جریان جنگ، حمایت کرده، امید به زندگی را حفظ کنیم و هم‌چنین کودکان را برای آینده‌ جامعه آرمانی‌شان آماده‌ سازیم.»

بر اساس معلومات یونیسف حدود ۶.۳ میلیون نفر در افغانستان نیاز شدید به کمک‌های بشردوستانه دارند که از این میان ۳.۸ میلیون نفر آن کودکان هستند. به گفته این سازمان، از میان کودکان نیازمند به کمک‌های بشردوستانه، بیش از ۵۷۰ هزار نفر شان به کمک‌ فوری نیاز دارند.

خبرنامه به نقل از عدیل خدر، نماینده‌ یونیسف در افغانستان، گفته است که به‌رغم تلاش‌های که تاکنون انجام شده، کودکان افغانستان هم‌چنان با مشکلاتی ناشی از جنگ‌، ناامنی‌ها، خشک‌سالی، سرمای شدید و عدم دسترسی به غذا و آب کافی روبه‌رو هستند.

نماینده یونیسف افزوده است که از هر ده کودک در افغانستان، سه کودک دچار افسرده‌گی و مشکلات روانی اند. به گفته‌ این نهاد، در افغانستان دو میلیون کودک زیر سن پنج سال با سوءتغذی جدی روبه‌رو است.

یونیسف از جانبی نیز اعلام کرده است که در جریان سال گذشته میلادی برای یک میلیون کودک آب آشامیدنی و برای ۱۳ میلیون کودک واکسین فراهم کرده است. به همین ترتیب، یک میلیون کودک در بخش تعلیم و تربیه، ده میلیون کودک هم در بخش محافظت از سوءتغذی مورد حمایت این سازمان قرار گرفته‌اند.

یونیسف هم‌چنان گفته است که ۹.۹ میلیون کودک در بخش تطبیق واکسین پولیو و ۱.۲ میلیون کودک که با خطراتی ناشی از جنگ و منازعه مواجه بوده‌اند نیز تحت حمایت قرار گرفته است.

این در حالی است که روز دوشنبه هفته گذشته وزارت کار و امور اجتماعی کشور همزمان با اعلام«راهبرد ملی و پلان عمل کار کودکان» گفت که ۲٫۳ میلیون کودک در سراسر کشور مشغول کارهای شاقه‌ هستند.

دکمه بازگشت به بالا