در صورت نرسیدن کمک‌های فوری، میلیون‌ها کودک افغان جان خواهند داد

۸صبح، کابل: کمیته حفاظت از کودکان (save the children) در بیانیه‌ای هشدار داده است که درصورت نرسیدن کمک‌های فوری، میلیون‌ها کودک در افغانستان، جان‌شان را از دست خواهند داد.

در این بیانیه که به تاریخ ۲۵ اسد، نشر شده، تاکید شده که بدون اقدام فوری، کودکان افغانستان از آفت‌های طبیعی و بحران انسانی گسترده‌ای که جریان دارد، جان سالم به‌در نخواهند برد.

این کمیته تاکید کرده که برای رسیده‌گی به این وضعیت، «جامعه بین‌المللی باید بودجه اضطراری فوری فراهم، و راهی برای رسیده‌گی به بحران اقتصادی، که محرک اصلی فاجعه انسانی در افغانستان است، پیدا کند.»

در ادامه بیانیه هشدار داده شده است که «اگر رهبران جهان به درخواست‌های ما برای حمایت توجه نکنند، میلیون‌ها کودک، جان خواهند داد.»

این کمیته با اشاره به سیلاب‌ها، خشک‌سالی و گسترش فقر گفته که «زنده‌گی برای کودکان افغان، فقط یک چرخه بی‌امان فاجعه پس از فاجعه‌ دیگر است.»

به گفته این کمیته، در حالی که طالبان یک‌ساله‌گی حکومت‌شان را جشن گرفتند، افغانستان همچنان با بدترین بحران انسانی در جهان، دست‌وپنجه نرم می‌کند.

در بیانه آمده است که «تقریباً نیمی از جمعیت، از جمله ۶ میلیون کودک و بزرگ‌سال که در آستانه قحطی قرار دارند، گرسنه هستند.»

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که سال‌جاری یکی از بدترین و پرحادثه‌ترین سال‌، از نظر رویدادهای طبیعی و حکومت‌داری، در افغانستان بوده است.

در اثر سیلاب‌ها، زلزله‌ها و خشک‌سالی در این کشور، زنده‌گی میلیون‌ها تن، به‌ویژه‌ کودکان، متاثر شده و با گرسنه‌گی و انواع بیماری مواجه شده‌اند.

در کنار این، حاکمیت طالبان نیز به بیکاری و فقر فراگیر در کشور منجر شده و تمام این عوامل، شرایط زنده‌گی را به شدت دشوار کرده است.

دکمه بازگشت به بالا