گرمای بی سابقه و ده‌ساعت بی برقی در روز

۸صبح، هرات: هرات این روزهای گرمای کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، دمای هوای هرات روز شنبه به ۴۱+ سانتی‌گراد، بالاترین حد خود در سال جاری، رسید و در این حال برق وارداتی ایران به هرات در هر روز دستکم ۱۰ ساعت قطع است.

این در حالی است که شهرک صنعتی هرات، بزرگ‌ترین شهرک صنعتی در سطح کشور از برق وارداتی ایران بهره است. قطع برق ایران در ساعات مهم روز، چرخه‌ی اقتصاد را در هرات متوقف کرده و کم‌ از کم باعث بسته شدن ۳۰۰ کارخانه تولیدی شده‌ است. به گفته‌ی مسئولان محلی هرات، صدها کارگر در شهرک صنعتی هرات تا حل مشکل برق وارداتی ایران بی‌کار شده‌اند.

مسئولان شرکت برشنا در هرات می‌گویند که انتظار ندارند ایران، مشکل بی‌برقی هرات را تحمیل کند. به گفته‌ی آنان، ایران بر خلاف قرارداد میان دو کشور، برق وارداتی ۱۳۲ کیلووات خود را به شهر هرات در ساعات پر مصرف و ضروری قطع می‌کند.

نزدیک به ۶۰ درصد برق شهر هرات، ولسوالی‌های آن و همچنان شهرک صنعتی هرات از برق صادراتی ایران تأمین می‌شود.

دولت ایران تا کنون دلیل اصلی قطع برق را در جریان ساعات پر مصرف شبانه‌روز بیان نکرده ‌است. شماری از باشندگان هرات، ایران را متهم به تخطی از قرارداد صدور برق به صورت دوامدار می‌کنند. همزمان برخی از شهروندان از حکومت افغانستان می‌خواهند که تخطی و قطع طولانی برق توسط ایران را بررسی کند. به گفته‌ی آنان ممکن ایران به دلایل سیاسی و جهت ایجاد فشارهای مضاعف دست به این کار می زند.

شرکت‌های تولیدی در شهرک صنعتی هرات نیز به این وضعیت اعتراض کرده و از مسئولان محلی هرات خواسته ‌اند تا از طریق دیپلماسی به بی‌برقی در هرات پایان دهند. مسئولان این شرکت‌ها می‌گویند که با قطع برق ایران طی ساعات کاری، این شرکت‌ها میلیون‌ها افغانی ضرر کرده‌اند.

مسئولان شرکت برشنا در هرات می‌گویند که به‌ تازگی محمد عارف طاهر، رییس شرکت برشنا، با علی اکبر بابا، قونسل او ایران در هرات دیدار کرده ‌است.

در اعلامیه‌ی شرکت برشنا آمده است که در این دیدار رییس آن مطابق به تعهدات بین وزارت نیروی ایران و دولت افغانستان گلایه کرده و افزوده‌ است که در وضعیت نابه‌سامان کنونی، قطع برق وارداتی فشار دیگری است که صنعت، زراعت، صحت و آرامش مردم کشور را تهدید می‌کند.

در همین حال محمد آصف رحیمی، والی هرات می‌گوید که در پی قطع و وصل برق ایران با سرقونسل افغانستان در مشهد گفت‌وگو کرده و خواستار پیگیری این موضوع شده است. به گفته‌ی آقای رحیمی، به‌زودی یک هیأت دولتی از هرات جهت بررسی دلایل قطع پیهم برق وارداتی هرات به ایران سفر خواهد کرد.

شماری از کارشناسان می‌گویند که افزایش مصرف در کشور ایران شاید یکی از دلایل قطع برق وارداتی آن کشور به هرات باشد.

هفته‌ی گذشته رکورد مصرف برق در ایران با مصرف ۵۶ هزار و ۵۳۲ مگاوات شکسته شد. گزارش شده است که کاهش بارندگی نیز سبب شده است ظرفیت تولید نیروگا‌های برق‌آبی در ایران کاهش پیدا کند و به گفته‌ی معاون وزیر نیروی آن کشور به کمتر از نصف برسد.

برق ایران نیازمندی ۱۴۱هزار و ۶۰۰ مشترک را در هرات تأمین می‌کند. بیش از ۱۰ مگاوات انرژی برق لازم در شهرک صنعتی هرات نیز از برق ایران تأمین می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن