کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل: از گزارش‌ها درباره تلفات غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در پنجشیر نگران هستیم

۸صبح، کابل: چهل‌وهشتمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برگزار شد. در این نشست کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که گزارش‌ها از تلفات غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در نتیجه جنگ در ولایت پنجشیر نگران‌کننده است.

پس از حمله طالبان به پنجشیر و تصرف بخش‌هایی از این ولایت، گزارش‌ها و ادعاهای متعدد درباره کشتار غیرنظامیان، کوچ اجباری باشنده‌گان پنجشیر و تیرباران غیرنظامیان به نشر رسیده است. طالبان این ادعاها را نادرست می‌خوانند.

میشل باشله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز دوشنبه، بیست‌ودوم سنبله، در بیانیه‌ای در چهل‌وهشتمین جلسه شورای حقوق بشر گفته است: «من نگران گزارش‌هایی از تلفات غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در نتیجه جنگ در دره پنجشیر و هم‌چنین سختی روزافزون ناشی از وضعیت وخیم انسانی در آن‌جا هستم.»

باشله افزوده است که افغانستان در مواجهه با بحران بشری و اقتصادی عمیق، وارد مرحله جدید و خطرناکی شده است؛ زیرا بسیاری از شهروندان این کشور، به‌ویژه زنان و دختران، اقوام و نیز اقلیت‌های مذهبی، عمیقاً نگران حقوق خود هستند.

میشل باشله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد

از سویی هم، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از عمل‌کرد طالبان در سخنرانی‌اش گفت، هرچند طالبان با نشر بیانیه‌ای گفته‌اند که با پرسونل امنیتی و کارمندان دولت پیشین کاری ندارند؛ اما اطلاعات این سازمان نشان می‌دهد که عمل‌کرد طالبان در بیش‌تر جاها در تضاد با تعهدات‌شان بوده است.

باشله خاطرنشان کرده است که دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل اسناد معتبری مبنی بر بازداشت خودسرانه پرسونل سابق نیروهای امنیتی افغانستان و اعضای خانواده آنان از سوی طالبان در دست دارد که در برخی موارد بازداشت‌شده‌گان آزاد و در برخی از موارد هم کشته شده‌اند.

از سویی هم، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تصریح کرده است که طالبان خانه‌به‌خانه در جست‌وجوی مقامات خاص دولتی و افرادی هستند که با نیروهای امریکایی کار کرده‌اند.

میشل باشله گفته است که این جست‌وجوها در شهرهای کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، گردیز، میمنه، سمنگان و جاهای دیگر انجام شده است.

در همین حال، باشله افزوده است: «اطلاعات عمیقاً نگران‌کننده‌ای در مورد حملات طالبان به دفاتر برخی از سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های جامعه مدنی نیز به ما رسیده است.»

از سوی دیگر، باشله با ابراز نگرانی از حذف بسیاری از ادارات مربوط به زنان در افغانستان از سوی طالبان، گفته است که آنان دفترها و تجهیزات آن را تصاحب و به پرونده‌های حساس دست‌رسی پیدا کرده‌اند.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل افزوده است که گروه‌های مدنی زنان متهم به فحاشی و انتشار افکار ضد اسلامی شده‌اند و در برخی از موارد به زنان گفته شده است: «برای امنیت خودتان در خانه‌ بمانید؛ زیرا نیروهای طالبان برای برخورد با زنان آموزش ندیده‌اند.»

او با اشاره به معترضان کشته‌شده در هرات و روزنامه‌نگارانی که در کابل مورد خشونت قرار گرفته‌اند، گفت که طالبان از خشونت فزاینده‌ای در برابر معترضان و روزنامه‌نگاران در ولایت‌های کابل، هرات، غزنی، تخار، غور، نیمروز و بلخ استفاده کرده‌اند که شامل استفاده از سلاح و شلاق می‌شود.

در همین حال، او گفته است: «من از اعلام کابینه سرپرست از سوی طالبان که شامل هیچ زن نمی‌شود و فقط تعداد کمی از غیرپشتون‌ها را شامل می‌شود، ناراحت هستم.»

باشله خاطرنشان کرده است که مردم افغانستان صلح‌طلب هستند و خواهان سیستمی‌اند که در آن زنان مشارکت معنادار داشته و همه اقوام و مذاهب در افغانستان در آن شریک باشند.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که مردم افغانستان با خشونت و تحولات عمیق‌تری روبه‌رو شده‌اند. او با ابراز نگرانی از تشدید بحران بشردوستانه در این کشور گفته است که همه کشورها باید در همکاری با سازمان ملل متحد برای ارایه کمک به مردم افغانستان سهیم شوند.

او هم‌چنان از کشورهای عضو این سازمان خواست تا با استفاده از نفوذ خود بر طالبان، آنان را بر رعایت حقوق بشر، به‌ویژه زنان و دختران و نیز اقلیت‌های قومی و مذهبی تشویق کنند.

میشل باشله افزود: «من مجدداً از این شورا درخواست می‌کنم که با ایجاد یک مکانیسم اختصاصی برای نظارت بر وضعیت در حال تحول حقوق بشر در افغانستان و اطلاع دقیق از تحولات، اقدام جسورانه و نیرومندی متناسب با شدت این بحران انجام دهد.»

پیش از این ده‌ها نهاد حقوق بشری ملی و بین‌المللی خواستار ایجاد مکانیسمی برای نظارت از نقض حقوق بشر در افغانستان شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا