مأموریت یوناما در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد

۸صبح، کابل: نمایند‌ه‌گی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد اعلام کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد این سازمان مأموریت «یوناما» را در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

در خبرنامه‌ای نماینده‌گی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد که روز چهارشنبه، بیست‌وششم سنبله نشر شد، آمده است که مأموریت یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد طی قطع‌نامه‌ای با اکثریت آرا تمدید شده است.

عادله‌ راز، نماینده دایم افغانستان در سازمان ملل متحد در نشست شوراى امنیت این سازمان برای تصویب قطع‌نامه تمدید مأموریت دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است: «تمدید مأموریت یوناما به اتفاق آرا، پیامی کاملاً واضح و آشکار مبنى بر حمایت شورای امنیت از افغانستان در این زمان حساس گفت‌وگوهای صلح و ایستادن جامعه جهانی در کنار افغانستان جدید دارد.»

بانو راز تأکید کرده است که مردم افغانستان خواهان صحلی هستند که حقوق اساسی‌شان در قانون اساسی، آزادی‌ها، فرصت‌های موجود برای همه، جمهوریت، رسانه‌های آزاد و تعهد جدی برای حفاظت از حقوق بشر در آن حفظ شود.

او ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای صلح به درگیری طولانی پایان دهد و سبب تأمین «صلح با عزت» شود.

گفتنی است که ماموریت یوناما در افغانستان با توجه به تمدید سال گذشته، تا روز پنج‌شنبه، بیست‌وهفتم سنبله اعتبار داشت.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد «یوناما» مجموعه سیاسی‌ای است که در سال ۲۰۰۲ برای به درخواست افغانستان و برای کمک به مردم ایجاد شد.

یوناما هم‌زمان با تلاش‌های برای حل تنش‌ها، توسعه سیاسی و همکاری‌ها منطقه‌ای، مسوولیت هم‌آهنگ‌سازی تلاش‌ها بین‌المللی برای نهادسازی در کشور، نظارت از کمک‌رسانی و بازسازی، نظارت از وضعیت غیرنظامیان و حمایت از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان را نیز بر عهده دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن