گزارش یوناما از بررسی‌ها در باره حمله دوم اسد

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، با انتشار گزارشی از بررسی‌هایش در باره حمله تروریستی دوم اسد علیه هواداران جنبش روشنایی در چوک دهمزنگ، اعلام کرده که تاکنون نیروهای امنیتی، سندی که ثابت سازد که این حمله توسط داعش انجام شده است، در دست ندارند. یوناما می‌گوید که در این حمله هشتاد و پنج نفر کشته و ۴۱۳ تن دیگر زخمی شدند.
یوناما در گزارش خود می‌افزاید که این نهاد بررسی‌های خود را در باره چگونگی حادثه دهمزنگ در نتیجه جمع‌آوری معلومات از وزارت صحت عامه،‌ نیروهای امنیتی، کارمندان و مسوولان سیزده شفاخانه و هم‌چنین مصاحبه‌های حضوری با شاهدان عینی، قربانیان این رویداد و برخی از شواهد و مدارک موجود انجام داده است. هیات معاونت سازمان ملل متحد تاکید کرده که نتیجه این بررسی‌ نمی‌تواند جاگزین تحقیقات جنایی دولت شود و تنها هدف از انجام آن برجسته‌سازی مسایل مورد نگرانی در باره حقوق بشر است.
با این ‌حال، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که هرچند اشرف‌ غنی رییس‌جمهور کشور این حمله را به گروه داعش نسبت داد، اما نیروهای امنیتی تاکنون شواهدی در این زمینه در اختیار ندارند. یوناما در نتیجه یافته‌هایش که در سایت انترنتی خود منتشر کرده می‌گوید: «رییس جمهور غنی این حمله را به گروه داعش نسبت داد،‌ اما تاکنون نیروهای امنیتی افغانستان به طور رسمی سندی دال بر مسوولیت داعش و یا گروهی که تحت نام داعش در افغانستان فعالیت دارد، در دست ندارند.» یوناما هم‌چنین می‌افزاید: «با توجه به این واقعیت که گروه داعش برای اولین بار در کابل مسوولیت چنین حادثه بزرگ را به عهده می‌گیرد، رهبران جنبش روشنایی حقانیت این ادعا و مسوولیت را زیر سوال برده‌اند. بعضی از آن‌ها براین باور بودند که دولت در پس این حمله قرار داشت، در حالی‌که شواهد معتبری برای تثبیت این ادعا وجود ندارد.»
یوناما در عین‌ حال تاکید کرده که شواهدی وجود ندارد تا ادعای داعش مبنی‌بر مسوولیت پذیری حمله تروریستی دهمزنگ را مورد شک و تردید قرار دهد.
اشرف ‌غنی رییس‌جمهور کشور،‌ شام دوم اسد، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حمله دوم اسد کار گروه داعش بوده و دولت در زمینه شناسایی عاملان آن تلاش می‌کند. آقای غنی هم‌چنین یک کمیسیونی متشکل از مقام‌های دولتی و غیردولتی را برای بررسی این حمله توظیف کرد. در راس این کمیسیون که لوی‌سارنوال قرار دارد، تاکنون هیچ‌گونه معلوماتی از یافته‌های‌شان ارایه نکرده است.
یوناما هم‌چنین می‌گوید برخی از هواداران جنبش روشنایی مدعی شده بودند که تعدادی از معترضان در دهمزنگ هدف شلیک نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند، این نهاد نتوانسته است این ادعاها را ثابت بسازد. به گفته او، یوناما، در حادثه دوم اسد دو انتحارکننده نقش داشته‌اند که در نتیجه اقدام انتحارکننده دوم چهار دقیقه پس از حمله اول صورت گرفت، به کسی آسیب نرسیده است. به گفته یوناما، تصاویری که توسط کمره‌های امنیتی ضبط شده و خسارات وارده براشیا نشان می‌دهد که حمله‌کنندگان از یک نوع «بول برینگ‌‌های» جاسازی شده در واسکت‌های انتحاری خود استفاده کرده‌اند. به گفته یوناما، این بول برینگ‌ها جراحات شبیه شلیک مرمی به‌وجود آورده است. به نقل از یوناما، نیروهای امنیتی گفته‌اند که آنان تنها انتحارکننده دومی را مورد هدف قرار داده و در آن به افراد دیگری آسیب نرسیده است. این فیرها توسط یک سرباز پولیس و یک تن از نیروهای امنیت ملی صورت گرفته است. به گفته یوناما، پانزده فیر توسط این دو سرباز صورت گرفته است.
با این‌حال، یوناما در نتیجه بررسی‌های خود می‌افزاید که قبل از راه‌اندازی تظاهرات دوم اسد، یک نوع ناهماهنگی میان رهبران جنبش روشنایی و نیروهای امنیتی نیز وجود داشته است. براساس این گزارش‌، ابتدا جنبش روشنایی گفته بود که از ده مسیر تظاهرات می‌کند و نیروهای امنیتی نیز برای تامین امنیت مسیرهای مشخص شده توسط این جنبش توظیف شده بودند، اما در نهایت تصمیم گرفت که تنها از یک مسیر دست به تظاهرات می‌زند. یوناما از نیروهای امنیتی نقل کرده که رهبران جنبش روشنایی از تصمیم خود برای انتخاب یک مسیر به این نیروها اطلاع نداده‌اند.
در نتیجه بررسی‌های یوناما آمده است که در روز تظاهرات دوم اسد، شصت تن از سربازان پولیس از حوزه‌های سه، پنج، شش، هفت و سیزده برای تامین امنیت محل توظیف شده بودند.
با این‌حال، یوناما می‌گوید که حمله دوم اسد یک اقدام عمدی به منظور گسترش وحشت در میان غیرنظامیان به ویژه آسیب زدن به افراد یک قوم و مذهب مشخص بوده است. یوناما می‌افزاید که شواهدی برای اثبات ادعاهایی مبنی‌بر این که دولت در این حمله دست داشته وجود ندارد.
همچنین در نتیجه بررسی‌های یوناما آمده است: «به هرحال، یوناما نتوانست شواهدی را دریافت کند که غفلت نیروهای امنیتی افغانستان در برنامه‌ریزی و برخورد با این حادثه را ثابت سازد.»
با این‌حال، یوناما از دولت افغانستان و رهبران جنبش روشنایی خواسته تا از طریق مذاکره و گفتگو اختلافات شان را حل کنند. این سازمان هم‌چنین تاکید کرده که دولت افغانستان مسوولیت دارد تا عاملان این رویداد را شناسایی و محاکمه کند.

دکمه بازگشت به بالا