یوناما: عاملان خشونت علیه زنان نباید از مجازات معاف شوند

۸صبح، کابل: تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، خواهان پایان معافیت از مجازات عاملان خشونت علیه زنان و «عادی و فراگیرشدن خشونت جنسی» و مبتنی بر «جنسیت» در افغانستان شده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان که یاماموتو ریاست آن را بر عهده دارد، روز دوشنبه، چهارم قوس برابر با ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان و دختران، اعلامیه‌ای را صادر کرد و در آن خواست «برای ختم خشونت و تجاوز جنسی، صدای بازمانده‌گان خشونت و حامیان آن‌ها را تقویت کنید.»

یوناما خشونت جنسی به شمول آزار و اذیت و تجاوز جنسی را مسبب انواع و اقسام تبعیض، ننگ، و ضربه روحی توصیف کرده است که به صورت کامل حقوق بشری زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به باور یوناما، این خشونت‌ها می‌تواند در زمان «صلح و جنگ» اتفاق بیفتد.

رییس هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است: «ما صدای قوی زنان افغان را که خشونت‌ها را تجربه نموده‌اند، می‌شنویم. با وجود خطرات و چالش‌هایی که در قسمت مصونیت‌شان وجود دارد، به شمول جامعه‌ای که در آن زنده‌گی می‌کنند، آن‌ها جهت دادخواهی برای پایان دادن به خشونت جنسی و مبتنی بر جنسیت ایستاده‌اند. ما باید در کنار آن‌ها بایستیم.»

با این حال، یوناما در اعلامیه‌ای که صادر کرد، از حکومت و مردم افغانستان خواست تا برای پایان دادن به «خشونت‌های جنسی و مبتنی بر جنسیت» به شمول معافیت از مجازات برای چنین جرم‌هایی، به تلاش‌های‌شان ادامه بدهند.

سازمان ملل شعار امسال روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را «جهان را نارنجی بسازید: برابری نسل در مقابل تجاوز جنسی مبارزه می‌کند» انتخاب کرده است.

هدف از انتخاب این شعار، حمایت و تقویت صدای بازمانده‌گان خشونت و تقویت صدای دادخواهان برای پایان به خشونت و تجاوز جنسی خوانده شده است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر سه روز پیش گزارش داد که میزان خشونت علیه زنان در افغانستان حدود ۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان هم‌چنان از تلاش‌های حکومت به ویژه لوی‌سارنوالی برای پاسخگو  نگهداشتن عاملان تجاوز جنسی، ستایش کرده است. یوناما گفته است که این تلاش‌ها نشان می‌دهد «چنین رفتارهایی [خشونت علیه زنان] جرم و غیر قابل قبول است.» به باور یوناما تلاش‌ها برای رسیده‌گی عدلی و قضایی به پرونده‌های خشونت علیه زنان، سبب جلب اعتماد قربانیان این پدیده می‌شود و توسعه پایدار و صلح را به افغانستان به ارمغان می‌آورد.

یوناما هرچند تلاش‌ها در قسمت رسیده‌گی عدلی و قضایی به پروند خشونت‌ علیه زنان را ستوده، اما تأکید کرده است که راه دراز و کارهای زیادی در این راستا برای انجام دادن وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن