آغاز تلاش یوناما برای راه‌اندازی گفت‌وگوی صلح بین‌الافغانی هم‌زمان با افزایش بدرفتاری و شکنجه از سوی طالبان

۸صبح، کابل: حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، می‌گوید که در دیدار با خانم دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، در مورد ضرورت گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی، صحبت کرده است.

آقای کرزی روز سه‌شنبه، ۳ جوزا، در توییتی نوشته است که برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور، دو طرف در مورد ضرورت گفت‌وگو‌ی بین‌الافغانی تبادل نظر کرده‌اند.

این در حالی است که نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان، برنامه‌‌ گفت‌وگو با طیف‌های سیاسی افغانستان را از چندی به این ‌سو شروع کرده است.

اسکات اسمیت، رییس بخش سیاسی یوناما، در چارچوب این برنامه، با گل‌آغا شیرزی، والی پیشین ننگرهار دیدار کرده است.

براساس اعلامیه یوناما، دو طرف در مورد کمیسیون بازگشت افغان‌های به کشور و نیاز به همکاری دوام‌دار ملل متحد و جامعه بین‌المللی گفت‌وگو کرده‌اند.

اخیراً کمیسیون تماس و بازگشت افغان‌ها توسط طالبان شروع به فعالیت کرده و این گروه از راه‌اندازی یک لویه‌جرگه نیز خبر داده است.

طالبان در حالی از برگشت شخصیت‌های سیاسی سخن می‌زنند و امان‌نامه می‌دهند که همه‌روزه براساس گزارش‌ها، نیروهای این گروه در ولایت‌های مختلف دست به تیرباران، شکنجه و کوچ اجباری غیرنظامیان می‌زنند.

به‌تازه‌گی بیش از ۳۰ خانواده در ولسوالی پل‌حصار اندراب بغلان به‌گونه اجباری از سوی طالبان کوچ داده‌ شده‌اند. کمیسیون تماس با شخصیت‌ها و لویه‌جرگه طالبان از همین اکنون با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو است و در مورد نحوه عملکرد و نتایج آن پرسش‌های جدی وجود دارد.

شماری از شخصیت‌های سیاسی «کارت مصونیت» طالبان را توهین به شعور جمعی مردم افغانستان می‌دانند و می‌گویند که این گروه به ‌جای معذرت‌خواهی از مردم، به آنان توبه‌نامه می‌دهند، در حالی ‌که همه‌روزه غیر‌نظامیان و نظامیان پیشین را بازداشت و تیرباران می‌کنند.

در همین حال مشخص نیست که یوناما «گفت‌وگو با طیف‌های سیاسی افغانستان» را با چه اهداف و دورنمایی دنبال می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا