نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان: زمان رهایی همه کسانی که به اشتباه زندانی شده‌اند، رسیده است

۸صبح، کابل: یوناما، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل از رهایی دو خبرنگاری که با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان کار می‌کردند توسط حکومت سرپرست، استقبال کرده است.

این نهاد در توییتی تأکید کرده است که زمان پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه است و رهایی همه کسانی که به اشتباه زندانی شده‌اند، رسیده است.

یوناما تصریح کرده است که هیچ روزنامه‌نگار افغان یا بین‌المللی یا فعالان جامعه مدنی را نباید بازداشت و بدون موجب زندانی کرد.

در همین حال، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان نیز از رهایی دو خبرنگاری که با این نهاد کار می‌کنند، خبر داده و از آن استقبال کرده است.

به دنبال نشر خبرها مبنی بر ناپدیدشدن شهروندان خارجی از جمله خبرنگاران سازمان ملل متحد، حکومت سرپرست اعلام کرد که این افراد را پس از بررسی‌ها دوباره رها کرده‌ است.

انعام‌الله سمنگانی، از سخنگویان حکومت سرپرست طالبان، روز جمعه، ۲۲ دلو، در صفحه توییترش علت بازداشت این شهروندان خارجی را نداشتن سند عنوان کرده و گفته است: «آن اتباع خارجی که خود را به یک مؤسسه بین‌المللی منسوب می‌کردند، به خاطری توقیف شده بودند که شناس‌نامه‌ها، جوازنامه‌ها و اسناد لازم نداشتند.»

او توضیح داده است که این افراد پس از بررسی و حصول اطمینان از بند رها شده‌اند. درباره شمار این افراد سمنگانی چیزی نگفته است.

دکمه بازگشت به بالا