یوناما: در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۸۵ نفر کشته و  ۳۷۳ تن زخمی شده‌اند

۸صبح، کابل: دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، یوناما، ۱۷ روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم میزان گزارش ویژه‌ی خود درباره پی‌آمد‌های خشونت‌های مرتبط به انتخابات بر غیرنظامیان را نشر کرد. یوناما در گزارش تازه‌اش ۴۵۸ مورد تلفات غیرنظامیان را در حمله‌ها بر روند انتخابات مستند کرده است. این رقم شامل ۸۵ کشته و ۳۷۳ زخمی می‌شود.

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که در روز انتخابات در پی حمله‌هایی که مسوولیت بیش‌تر آن را گروه طالبان بر عهده گرفته است، ۲۸ نفر کشته و ۲۴۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند. یوناما گفته است که یک‌سوم قربانیان کودکان‌اند.

گزارش ویژه دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد هم‌چنان پی‌آمدهای تهدیدهای «عمدی» گروه طالبان برای مختل‌سازی روند انتخابات بر غیرنظامیان را تشریح می‌کند.

یوناما گفته است: «این گزارش نه تنها آسیبی که از حملات خشن طالبان برای مختل ساختن انتخابات به غیرنظامیان رسیده و باعث بیش از ۸۰ درصد تلفات غیرنظامیان مرتبط به انتخابات گردیده را مستند ساخته است، بل‌که هم‌چنان الگویی از اختطاف، تهدیدات، ارعاب و آزار و اذیت که از سوی طالبان علیه افراد ملکی در آستانه انتخابات و در روز انتخابات صورت گرفته را نیز ثبت کرده است.»

با این حال، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که حملات گروه طالبان همراه با اعلامیه‌ای این گروه، نشان‌دهنده یک کمپین عمدی برای تضعیف روند انتخابات و محروم کردن شهروندان از حق‌شان برای اشتراک در انتخابات بدون ترس بوده است. او افزوده است: «شمار زیادی از افغان‌ها با وجود تهدیدات رأی دادند، عملی شجاعانه که من آن را ستایش می‌کنم.»

یوناما تأکید کرده است که تنها هشدار دادن به شهروندان از اجرای حمله به مراکز رأی‌دهی، از مکلفیت‌هایی که در قانون بشردوستانه بین‌المللی درج شده است، انجام‌دهنده حمله را مبرا نمی‌سازد. این نهاد تأکید کرده که اعمال تهدیدات خشونت‌آمیز به قصد ترویج خشونت و ترور در میان غیرنظامیان، از سوی قانون بشردوستانه بین‌المللی منع شده است.

یاماموتو رییس دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل گفته است که که اعمال خشونت بر رأی‌دهنده‌گان، کارمندان انتخاباتی، کمپین کننده‌گان، همایش‌های انتخاباتی و مراکز رأی‌دهی به هیچ وجه قابل قبول نیست و این نوع حملات جنایت جنگی به حساب می‌رود و محکوم است.

این در حالی است که یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که حدود ۳۷۷ غیرنظامی در ۶۸ حمله بر روند انتخابات«کشته و زخمی» شده‌اند.

 انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان تحت تدابیر شدید امنیتی و تهدید طالبان برگزار شد. گروه طالبان به صورت مکرر اعلام کرده بود که انتخابات و گردهمایی مربوط به آن را هدف حمله قرار خواهد داد. در مقابل وزارت امور داخله با گماشتن ۷۲ هزار نیروی امنیتی موفق شد امنیت این انتخابات را بدون چالش جدی امنیتی تأمین کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن