یوناما ۳۹ مورد تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی به «کارخانه‌ مواد مخدر» در بکواه فراه را تأیید کرد

۸صبح، کابل: نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما یافته‌هایش را در مورد تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای امریکایی به کارخانه‌های موادمخدر طالبان در ولسوالی بکواه ولایت فراه که در پنجم ماه می سال روان میلادی انجام شد، منتشر کرد. طبق اعلام یوناما در حمله هوایی نیروهای امریکایی پنج ماه پیش دست‌کم ۳۹  مورد تلفات به شمول ۱۴ کودک و یک زن شناسایی شده است. نیروهای امریکایی در افغانستان یافته‌های این گزارش را رد کرده و گفته‌اند که این گزارش با استناد به منابع با اطلاعات محدود تهیه شده است.

نیروهای امریکایی در پنجم ماه می سال روان میلادی یا پانزدهم ثور سال جاری خورشیدی حملاتی را بر کارخانه‌های تولید موادمخدر در ولسوالی بکواه ولایت فراه و نیز ولسوالی دلارام ولایت نیمروز اجرا کردند. به دنبال آن ادعا شد که در این حملات به غیرنظامیان تلفات وارد شده است. یوناما وعده داده بود که در این مورد تحقیق می‌کند.

یوناما گفته است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که عملیات باعث وارد آمدن تلفات به شمار زیادی از افراد غیرنظامی شده است. نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل با نماینده‌گان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مناطقی که در آن حمله هوایی اجرا شده است، بازدید کرده‌اند.

طبق یافته‌های یوناما در این حمله‌های هوایی ۳۹ مورد تلفات غیرنظامیان در نتیجه حمله بر بیش از ۶۰ هدف در ولسوالی‌های بکواه و دلارام شناسایی شده است. از این میان ۱۴ کودک و یک زن شامل قربانیان هستند. یوناما گفته است که سازمان ملل متحد در مورد  ادعای ۳۷ مورد تلفات غیرنظامیان نیز کار می‌کند.

نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل گفته است که طبق گزارش‌ها نیروهای امریکایی بارها بر کارخانه‌های موادمخدر در بکوا حمله هوایی اجرا کرده‌اند، اما این نخستین بار است که در مورد تلفات غیرنظامیان گزارش دریافت کرده ‌است.

یوناما در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه، هفدهم میزان منتشر کرد، گفته است: «سازمان ملل متحد می‌داند که مطابق سیاست سنتی و دیرینه، اهداف اقتصادی که به تلاش‌های جنگی یک طرف درگیر در منازعه کمک می‌کنند، اهداف نظامی قانونی محسوب می‌شوند.» یونا تذکر داده است که از نظر قوانین بین‌المللی بشردوستانه به شمول قانون عرفی بین‌المللی، تسهیلاتی که از نظر اقتصادی یا مالی در تلاش‌های جنگی یک طرف درگیر در منازعات را کمک می‌کند، از جمله اهداف غیرنظامی محسوب می‌شود.

با این حال یوناما در گزارشی که آن را به صورت مشترک با دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه کرده، تأکید کرده است: «هدف قرار دادن این تسهیلات و اشخاص به صورت قانونی، به گونه خطرناکی اصول اساسی تمایز را از بین می‌برد و اشخاص و تأسیسات را به صورت گسترده در معرض خطر قرار می‌دهد.»

این نهادها تأکید کرده‌اند که پاسخ مناسب و قانونی در برابر فعالیت‌های غیرقانونی موادمخدر، تطبیق قانون است، نه عملیات نظامی که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

نیروهای امریکایی در مورد گزارش یوناما و معیارهایی که این گزارش بر‌اساس آن تهیه شده است، ابراز نگرانی و شک و تردید کرده است. نیروهای امریکایی در افغانستان گفته‌اند که یافته‌های این گزارش بر منابع با معلومات محدود و انگیزه‌های جانب‌دارانه استوار است. این نیروها تأکید کرده‌اند که از بالاترین معیارها در حمله‌ها و عملیات‌شان استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن