یوناما: تلفات غیرنظامیان در یک ماه گذشته در افغانستان به بلندترین سطح رسیده است

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما اعلام کرده است که تلفات غیرنظامیان در جریان ماه گذشته میلادی در افغانستان به بلندترین سطح آن رسیده است.

در گزارش تازه یوناما که روز شنبه، دوازدهم اسد به نشر رسید، گفته شده است که سطح تلفات غیرنظامیان در جریان ماه گذشته میلادی (جولای) به صورت شدید افزایش یافته است. براساس یافته‌های ابتدایی این نهاد، در جریان این ماه بیش از یک هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. یوناما این رقم را بلندترین سطح تلفات غیرنظامیان نسبت به ماه‌های امسال عنوان کرده است. این دفتر هم‌چنان گفته است که این رقم حاکی از افزایش تلفات غیرنظامیان از ما می سال ۲۰۱۷ میلادی به این طرف است.  

یوناما «عناصر ضد دولت» را عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در جریان ماه گذشته میلادی شناخته است. این نهاد افزایش سطح خشونت‌ها را به تلاش‌های جاری صلح نیز نسبت داده است. تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «از آن‌جایی‌ که در هفته‌های اخیر تلاش‌ها برای صلح شدت یافته است، درگیری‌ها نیز افزایش یافته است.» او از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است تا با تصور این‌که موقف آن‌ها با تشدید خشونت در میز مذاکرات تقویت می‌شود، خشونت‌ها را تشدید نکنند. به گفته رییس دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد، تشدید خشونت‌ها سبب قربانی گرفتن بیش‌تر از غیرنظامیان خواهد شد و باید طرف‌های جنگ به حفظ جان غیرنظامیان احترام بگذارند.

از جانب دیگر، یوناما گفته است که شمار حمله‌های «نامتناسب و بدون تبعیض» طالبان در مناطق شهری بر اهداف و کارمندان نظامی و امنیتی را مستند کرده است. این نهاد گفته است که این حمله‌های گروه طالبان سبب آسیب جدی به غیرنظامیان شده است.

یوناما با ثبت روزشمار حمله‌هایی که توسط طالبان در ماه جولای انجام شده است، از حمله بر مرکز لوژستیک وزارت دفاع در کابل نام برده که هفت کشته و ۱۴۴ زخمی بر‌‌جا گذاشت. این دفتر هم‌چنان از حمله بر فرماندهی پولیس قندهار و حمله بر یک حوزه امنیت ملی در شهر غزنی که در ماه جولای انجام شده، نام برده که ظاهراً بر اهداف نظامی انجام شده است، اما از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

از جانب دیگر، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است که ماین‌های جاسازی شده‌ی عناصر ضد دولت، در ماه جولای عامل بیش از ۵۰ درصد تلفات غیرنظامیان بوده است.

یوناما حمله بر کارمندان وزارت معدن و حمله بر دانشگاه کابل را که به تعبیر این نهاد در آن غیرنظامیان به صورت عمدی مورد حمله قرار گرفته‌اند، به گروه داعش نسبت داده و این حمله‌ها را «جنایت جنگی» بر شمرده است.

 به همین ترتیب یوناما از حمله بر روند سبز، برخورد یک بس مسافربری در مسیر شاهراه کابل-‌هرات و برخورد یک موتر غیرنظامیان در قندهار با ماین‌های کنار جاده‌ای، به عنوان رویدادهای خونین و حمله‌های در سطح بلند توصیف کرده که غیرنظامیان را به کام مرگ فرستاده است.

از جانب دیگر یوناما برخی از عملیات شبانه و حمله هوایی نیروهای طرفدار دولت را نیز مسبب تلفات غیرنظامیان در جریان ماه جولای بر‌شمرده است.

یوناما گفته است که طرف‌های جنگ طبق قانون بین‌المللی باید از تعهدات خود برای حفظ جان غیرنظامیان اطمینان دهند. این نهاد هم‌چنان گفته است که طرف‌های درگیر نباید غیرنظامیان را به صورت مستقیم مورد حمله قرار دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن