کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در یک ماه گذشته؛ یوناما خواهان آتش‌بس شد

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما از طرف‌های جنگ خواسته است که با توجه به افزایش درگیری‌های مسلحانه و تلفات غیرنظامیان، سطح خشونت‌ها را کاهش دهند و برای برقراری آتش‌بس و یافتن یک راه حل سیاسی کار کنند. مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا نیز یکی از مسایلی است که یوناما با توجه به شیوع آن در افغانستان، طرف‌های جنگ را ترغیب کرده است تا دست از خشونت بردارند.

یوناما در اعلامیه‌ای گفته است که با وجود برخی کاهش خشونت‌ها پس از اعلام هفته کاهش خشونت در اواخر ماه فبروری، این نهاد کشته‌شدن ۱۰۰ غیرنظامی و شماری زخمی را تا بیست‌وپنجم ماه جاری مارچ ثبت کرده است.

این نهاد گفته است که مسوولیت بخش قابل توجهی از تلفات غیرنظامیان به «عناصر ضد دولت» بر می‌گردد. یوناما به حمله روز گذشته به درمسال سیک‌ها در کابل که ۲۵ کشته و هشت زخمی برجای گذاشت، اشاره کرده است.

حمله مرگ‌بار گروه داعش به مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری، «شهید وحدت ملی» که در شانزدهم حوت رخ داد و در آن نزدیک به ۴۰ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند، نیز از رویدادهای مرگ‌بار برای غیرنظامیان خوانده شده است.

یوناما گفته است که طالبان مسوولیت شمار زیادی از تلفات غیرنظامیان را بر عهده داشته است و عمدتاً از طریق مواد منفجره جاسازی‌شده غیرانتحاری و قتل‌های هدفمند، مسبب تلفات شده‌اند.

یوما هرچند نیروهای امنیتی را به وارد کردن تلفات کم‌تر به غیرنظامیان مسوول دانسته است، اما از حمله هوایی این نیروها در ولایت کندز یادآوری کرده است که در آن ۱۱ غیرنظامی عمدتاً زنان و کودکان کشته‌شده‌اند. یوناما تلفات غیرنظامیان را نگران‌کننده توصیف کرده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد تأکید کرده است که بهترین راه برای محافظت غیرنظامیان از درگیری و بحران در حال رشد صحی، متوقف کردن جنگ به طور کلی است.

یوناما با توجه به سطح بلند تلفات غیرنظامیان، بر پذیرش درخواست آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد که خواستار آتش‌بس جهانی برای مقابله با ویروس کرونا شده بود، تأکید کرده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد سه روز پیش طرح «آتش‌بس» جهانی و ختم جنگ را برای مقابله منسجم با ویروس کرونا پیش‌کش کرد.

تاکنون ۸۴ نفر در افغانستان به ویروس کرونا متبلا شده‌اند. هم‌چنان دو نفر دیگر در پی ابتلا به کرونا در گذشته‌اند. گسترش روز افزون این ویروس سبب نگرانی‌هایی بسیاری شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن