نشست فوری سازمان ملل درباره افغانستان؛ حقوق بشر و آزادی‌های فردی احترام و رعایت شود

۸صبح، کابل: شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر درباره وضعیت افغانستان تشکیل جلسه داد. در این نشست که پس از تصرف کابل و ارگ ریاست جمهوری از سوی طالبان برگزار شده بود، بر لزوم رعایت حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین‌المللی، آزادی فردی، رعایت حقوق زنان، رسیده‌گی به آواره‌گان، حمایت جامعه جهانی از مردم و حفاظت شهروندان غیرنظامی افغانستان تأکید شد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی گفت که جهان حوادث افغانستان را با قلبی سنگین و ناراحتی عمیق در مورد آن‌چه در پیش است دنبال می‌کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که در این ساعت سخت از همه طرف‌ها به ویژه طالبان می‌خواهد که برای جان غیرنظامیان و اطمینان از برآورده شدن نیازهای بشردوستانه، نهایت خویشتن‌داری را داشته باشند.

به گفته او، خشونت‌ها صدها هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده‌اند.

گوتریش گفت که پایتخت افغانستان شاهد هجوم عظیمی از آواره‌گان داخلی از ولایت‌ها بوده‌ است که در هنگام درگیری احساس ناآرامی کرده و پا به فرار گذاشته‌اند.

او از همه طرف‌ها خواست که دست‌رسی انسان‌دوستانه را برای ارائه خدمات و کمک‌های به موقع و نجات‌دهنده در اختیار مرد قرار دهند.

دبیر کل سازمان ملل متحد از همه کشورها خواست که مهاجران افغانستان را بپذیرند و از هرگونه اخراج خودداری کنند.

به گفته او، زمان آن رسیده است که همه یک‌جا بایستند و جامعه بین‌المللی متحدانه از حقوق بشر حمایت کند.

به گفته او، گزارش‌های وحشت‌ناکی از محدودیت‌های شدید حقوق بشر در سراسر افغانستان دریافت شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: «من به ویژه نگران موارد نقض فزاینده حقوق بشر علیه زنان و دختران افغانستان هستم که از بازگشت به سیاه‌ترین روزها می ترسند.»

او افزود که ضروری است تا از حقوق زنان و دختران افغان که به سختی به دست آمده محافظت شود.

آنتویو گوتریش می‌افزاید که زنان و دختران به دنبال حمایت از جامعه بین‌المللی هستند – همان جامعه بین‌المللی که به آن‌ها اطمینان داد که فرصت‌ها گسترش می‌یابد، آموزش تضمین می‌شود، آزادی‌‌ها گسترش می‌یابد و حقوق تأمین می‌شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد هم‌چنان خواستار اتحاد جامعه بین‌المللی در مورد اطیمنان از این که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امنی برای تروریستان بدل نمی‌شود، شد.

او از شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی خواست که در کنار هم بایستند، باهم کار کنند و با هم عمل کنند و از همه ابزارهایی که در اختیار دارد برای سرکوب تهدید تروریستی جهانی در افغانستان و تضمین حقوق اساسی بشر استفاده کنند.

به گفته او، صرف نظر از این که چه کسی قدرت را در دست دارد، سرکوب تهدید تروریستی جهانی و تضمین حقوق بشر دو اصل اساسی است که باید رعایت شود.

با این حال، او تأکید کرد که جامعه جهانی متعهد به حمایت از افغان‌ها است.

دبیر کل سازمان ملل متحد از طالبان نیز خواست که به مصونیت نماینده‌گان و محلات دیپلماتیک احترام بگذارند.

گوتریش گفت که بحران انسانی در افغانستان، ۱۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

به گفته او، ضروری است که خدمات اولیه هم‌چنان ارائه شود و پرداخت حقوق کارکنان دولت، حفظ زیرساخت‌ها ، بازگشایی میدان‌های هوایی و ادامه خدمات بهداشتی و آموزشی بسیار مهم است.

آنتونیو گوتریش افزود که حضور سازمان ملل متحد با وضعیت امنیتی سازگار خواهد شد. گوتریش خواهان پایان فوری خشونت‌ها، رعایت حقوق همه افغان‌ها و رعایت تمام موافقت‌نامه‌های بین‌المللی که افغانستان آن را امضا کرده است، شد.

در پایان، دبیر کل سازمان ملل متحد شهروندان افغانستان را مردمی با افتخار و دارای میراث فرهنگی غنی توصیف کرد.

روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم اسد، با رسیدن طالبان به دروازه‌های شهر، محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین همراه با حمدالله محب و فضل‌محمود فضلی افغانستان را ترک کرد.

به دنبال اعلام خروج محمداشرف غنی، نیروهای امنیتی قرارگاه‌های خود را ترک کردند. طالبان به نیروهایش اجازه دادند که برای تأمین امنیت وارد شهر شوند. نیروهای طالبان در ساعات اول یک‌شنبه‌شب ارگ ریاست جمهوری را تصرف کردند.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند تا روی برگرداندن آرامش در شهر کابل کار و روند انتقال را مدیریت کنند.

به دنبال خروج اشرف غنی از کشور، هزاران نفر به میدان هوایی هجوم بردند تا کشور را ترک کنند. گزارش شده است که دست‌کم هفت نفر در اثر تیراندازی جان باخته و حداقل دو نفر که در بال و تایر هواپیما نشسته بودند، به زمین افتاده و جان باخته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا