معاون نماینده ویژه ملل متحد: حمله بر مساجد و غیرنظامیان شنیع و خلاف قوانین بین‌المللی است

۸صبح، کابل: در ادامه واکنش‌ها به حمله روز جمعه، ۹ ثور، بر یک خانقاه در دارالامان کابل، معاون نماینده ویژه سازمان‌ ملل متحد و هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های بشردوستانه این سازمان، این حمله را محکوم کرده و آن را «بی‌وجدانی» خوانده است.

رامیز الکبروف حمله روز گذشته را که‌ منجر به کشته شدن ۱۰ تن و‌ زخمی شدن ۱۵ تن دیگر شد، شنیع و خلاف قوانین بین‌المللی خوانده است.

او گفته است: «انفجار امروز، ضربه دردناک دیگری به مردم افغانستان است که همچنان در معرض ناامنی و خشونت بی‌وقفه قرار دارند. این بی‌وجدانی است که غیرنظامیان در حالی که به کارهای روزمره خود می‌روند، برای نماز جمع می‌شوند، به مدرسه یا بازار می‌روند یا در راه کار هستند، هدف قرار گیرند.»

او تأکید کرده است که حمله بر غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله مساجد، براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه اکیداً ممنوع است.

الکبروف خاطرنشان‌ کرده است که طرف‌ها باید به‌طور کامل به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر پای‌بند باشند.

گفتنی است که در نتیجه انفجار روز گذشته بر خانقاه خلیفه صاحب در دارالامان کابل، ده‌ها تن‌ کشته و زخمی شدند. این در حالی است که در انفجارهای روز پنج‌شنبه، ۸ ثور، در مزارشریف، بر دو‌ موتر مسافربری، دست‌کم ۱۱ تن کشته و ۱۵ تن زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا