سازمان ملل: طالبان تعهدات‌شان را در راستای دفاع از حقوق بشر عملی کنند

خیبر سهیل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، دوم سنبله، نشست ویژه‌ای را درباره وضعیت افغانستان برگزار کرد. در بیانیه کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که در این نشست ایراد شد، گفته شده است که مردم افغانستان در جریان دو دهه گذشته، دستاوردهای قابل توجهی در بخش‌های مختلف داشته است. این سازمان از طالبان خواسته است که به حقوق بشر از جمله حقوق زنان، حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، دانش‌آموزان، فعالان مدنی و فعالان حقوق بشر احترام بگذارند.

میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این نشست گفت که در این شرایط حساس مردم افغانستان از سازمان ملل متحد انتظار دارند که از آنان و حقوق بشری‌شان دفاع کند. خانم باشله افزوده است که در هفته‌های اخیر، گزارش‌های تکان‌دهنده از نقض حقوق بشر در افغانستان دریافت کرده است. میشل باشله در بیانیه خود تاکید کرده است که جلوگیری از نقض حقوق بشر در افغانستان، این جلسه را مهم‌تر کرده است.

یک گزارش یوناما یا دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان که به تازه‌گی نشر شده است، نشان می‌دهد که از اول جنوری تا ۳۰ جون سال روان میلادی تلفات غیر نظامیان نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. در این گزارش یوناما تصریح شده است که گزارش‌های معتبری از نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه و نقض حقوق بشر در افغانستان وجود دارد که شامل استخدام کودکان به عنوان سرباز جنگ، سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز و محدودیت حقوق زنان می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است که اکنون بسیاری از مردم از انتقام طالبان علیه کسانی که با دولت یا جامعه بین‌المللی همکاری کرده‌‌اند، می‌ترسند. افرادی که برای پیشبرد حقوق بشر و عدالت تلاش کرده‌اند یا کسانی که سبک زنده‌گی و نظرات آنان با باورهای طالبان مخالف است، نیز نگران‌اند.

براساس این گزارش، زنان، روزنامه‌نگاران و نسل جدید رهبران جامعه مدنی، اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان نیز در معرض خشونت و سرکوب هستند. در بخش از این گزارش آمده است که خشک‌سالی پی هم، همه‌گیری کرونا نگرانی‌های جدی را در زمینه ایجاد حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تشدید کرده است.

با این حال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرده است که در راستای ارتقای حقوق اساسی بشر در افغانستان و جلوگیری از نقض حقوق بشر تلاش خواهد کرد.

در همین حال، طالبان در بیانیه‌های خود متعهد شده‌اند که به حقوق بشر احترام می‌گذارند و از آن محافظت می‌کنند. به گفته میشل باکله، سخنگویان طالبان بر اساس تفسیر طالبان از قوانین اسلامی، تعهدات خاصی مبنی بر احترام به حقوق کار زنان و حق تحصیل دختران بر عهده گرفته‌اند. آن‌ها همچنین گفته‌اند به حقوق اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی احترام می‌گذارند و از انتقام علیه کسانی که با دولت یا جامعه بین‌المللی همکاری کرده‌اند خودداری می‌کنند. خانم باشله افزوده است که اکنون وظیفه کامل طالبان است که این تعهدات را به واقعیت تبدیل کنند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، یادآور شده است که سازمان‌های جامعه مدنی در سراسر افغانستان شکوفا شده، زنان نقش‌های کلیدی و پست‌های رهبری را در رسانه‌ها و در سراسر جامعه به عهده گرفته‌اند. به گفته وی، در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲۷ درصد از اعضای مجلس نماینده‌گان و یک پنجم کارمندان دولت افغانستان زن بودند. در کنار این، حدود ۳.۵ میلیون دختر در مکاتب می‌رفتند.

خانم باشله خاطرنشان کرده است، برای این‌که توسعه و رفاه هر کشوری پایدار باشد، مردم باید بدون ترس، بدون تبعیض، بدون سرکوب و با رعایت کامل حقوق بشر زنده‌گی کنند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است: «از طالبان می‌خواهم که به حقوق همه کسانی که در طول چند دهه درگیری رنج برده‌اند احترام بگذارند،. اطمینان از دسترسی به آموزش با کیفیت برای دختران یک شاخص اساسی تعهد به حقوق بشر خواهد بود. دولت آینده باید با مشارکت معنادار زنان و نماینده‌گی از جوامع مختلف افغانستان فراگیر باشد تا در آغاز به ایجاد اعتماد و اطمینان از آینده‌ای که همه در آن سهم برابر دارند، کمک کند.»

وی هم‌چنان از کشورهای جهان و منطقه خواسته است که از نفوذ خود بر طالبان برای تشویق احترام به همه حقوق بشر استفاده کنند. خانم باشله پیشنهاد کرده است که کشورهای اسلامی می‌توانند تجربیات موفقیت‌آمیز خود را در زمینه اجرای هنجارهای بین‌المللی حقوق بشر در زمینه‌های فرهنگی و مذهبی خود به اشتراک بگذارند.

وی یادآور شده است که اقدام متحد و بی‌چون و چرای کشورهای عضو سازمان ملل، علامت مهمی برای طالبان خواهد بود که بازگشت به شیوه‌های گذشته در جامعه بین‌المللی، در حال حاضر و در آینده قابل پذیرش نیست.

 با این حال قرار است که طالبان به زودی چارچوب دولت آینده خود را اعلام کنند. نشریه فارین پالیسی گزارش داده است که دولت آینده افغانستان، توسط شورای دوازده نفری متشکل از رهبران طالبان و مقام‌های حکومت پیشین اداره خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا