دبیر کل سازمان ملل در نشست شورای امنیت: افغانستان به «نخ‌ آویزان» شده است

۸صبح، کابل: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه، ۶دلو در نشست شورای امنیت این سازمان اعلام گفت که افغانستان شش ماه پس از تسلط طالبان به «نخ آویزان» شده و زنده‌گی روزمره برای افغان‌ها به «جهنم یخ‌زده» تبدیل شده است. او از کشورهای جهان خواست تا به افغانستان کمک کنند.

به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد، افغان‌ها در چنگال زمستان سرد و پر از برف قرار دارند و بیش از نیمی از مردم افغانستان با گرسنه‌گی شدید روبرو هستند.

آنتونیو گوترش بار دیگر خواستار تعلیق قوانینی شد که عملیات امدادرسانی را در افغانستان محدود می‌کند؛ زیرا به گفته او، میلیون‌ها افغان در کشور از گرسنه‌گی شدید رنج می‌برند، آموزش و خدمات اجتماعی در آستانه فروپاشی هستند و کمبود نقدینه‌گی ظرفیت سازمان ملل و نهادهای امددرسان را برای کمک محدود می‌کند.

او با اشاره به این که ۱۵ عضوی شورای امنیت ماه گذشته یک معافیت بشردوستانه از تحریم‌های سازمان ملل متحد برای افغانستان را تصویب کرد، گفت: «ما باید به مؤسسات مالی و شرکای تجاری اطمینان قانونی بدهیم که می‌توانند بدون ترس از نقض تحریم‌ها با اپراتورهای بشردوستانه کار کنند».

پس از تسلط طالبان حدود ۹.۵ میلیارد دالر از ذخایر ارزی بانک مرکزی در امریکا و خارج از کشور مسدود شده است. هم‌چنان کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان متوقف شده است. این موضوع به اضافه تحولات سیاسی، به فقر گسترده دامن زده است.

در ماه دسامبر سال گذشته کمک‌کننده‌گان با انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از ۱.۵ میلیارد دالر که در صندوق امانت بازسازی افغانستان نگهداری می‌شد، موافقت کردند. این پول به حساب برنامه جهانی غذا و یونیسف منتقل شد.

دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که پول باقی مانده این صندوق نیز باید برای نجات زنده‌گی مردم افغانستان در زمستان جاری آزاد شود.

سازمان ملل متحد در اوایل ماه جاری درخواست ۴.۴ میلیارد دالر کمک بشردوستانه را برای افغانستان مطرح کرد. این سازمان روز چهارشنبه اعلام کرد که به ۳.۶ میلیارد دالر دیگر برای بهداشت و آموزش، زیرساخت‌های اساسی، ارتقای معیشت و انسجام اجتماعی و به ویژه زنان و دختران نیاز است.

دکمه بازگشت به بالا