گزارش سازمان‌ ملل: تعهد طالبان به جلوگیری از فعالیت القاعده در میان‌مدت و‌ درازمدت نامشخص است

۸صبح، کابل: سازمان ملل‌ متحد در گزارش تازه خود از ارتباط طالبان با القاعده و‌ نیز پناهگاه‌های این شبکه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه گاردین روز جمعه، ۱۳ جوزا، به نقل از گزارش سازمان ملل‌ متحد نوشته است که براساس اطلاعات تأییدناشده، شمار نامعلومی از مقام‌های القاعده در محله دیپلمات‌نشین کابل به سر می‌برند؛ جایی که ممکن است به جلسات‌ وزارت خارجه طالبان دسترسی‌ داشته باشند.

در گزارش سازمان‌ ملل آمده است: «تعهد طالبان به جلوگیری از راه‌اندازی کمپاین تروریسم بین‌المللی توسط القاعده در میان‌مدت و بلندمدت نامشخص است.»

گزارشگران سازمان ملل گفته‌اند که این گزارش تلاش‌های طالبان برای مهار القاعده را تأیید می‌کند؛ اما در عین زمان این نگرانی را مطرح می‌کند که این تلاش‌ها ممکن دوام نیاورد.

گزارش سازمان ملل براساس اطلاعات ارایه‌شده توسط کشورهای عضو می‌گوید که القاعده در افغانستان زیر اداره طالبان آزادی عمل دارد و‌ قادر است در سال‌های آینده حملات جدیدی از راه دور انجام دهد.

این در حالی است که طالبان بارها داشتن هر گونه رابطه با القاعده را رد کرده و گفته‌اند که از خاک‌ افغانستان علیه هیچ‌ کشوری استفاده نخواهد شد.

این نگرانی در حالی از سوی سازمان ملل‌ متحد مطرح شده است که روز جمعه، ۱۳ جوزا، انستیتیوت مطالعات جنگ از افزایش فعالیت داعش در افغانستان نیز هشدار داد.

دکمه بازگشت به بالا