گزارش ملل متحد: سال گذشته بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در افغانستان «کشته و زخمی» شده‌اند

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما)، گزارش تازه خود را در مورد تلفات غیرنظامیان منتشر کرد. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که طرف‌های جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۱۰ هزار نفر را «کشته و یا زخمی» کرده‌اند.

یوناما ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان را به «عناصر مخالف دولت» نسبت داده و نیروهای افغان و بین‌المللی را مسوول ۲۸ درصد تلفات در سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرده است.

گزارش یوناما روز شنبه، سوم حوت، منتشر شد. براساس این گزارش در سال ۲۰۱۹ میلادی سه هزار و ۴۰۳ نفر در نتیجه درگیری‌های مسلحانه کشته شده‌اند. هم‌چنان در این مدت شش هزار و ۹۸۹ فرد دیگر زخم برداشته‌اند. این آماری است که در جریان یک سال، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل آن را به ثبت رسانده است.

Image
تلفات غیرنظامیان در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که در سال گذشته ۸۷۴ کودک کشته و دو هزار و ۲۷۵ کودک دیگر در نتیجه جنگ‌ها در افغانستان زخمی شده‌اند. شمار تلفات زنان نیز در گزارش یوناما، ۴۳۵ کشته و ۸۵۷ زخمی اعلام شده است. تلفات کودکان سه درصد و تلفات زنان چهار درصد در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما گفته است که برای ششمین سال متوالی، شمار غیرنظامیان قربانی جنگ افغانستان از مرز ۱۰ هزار نفر می‌گذرد.

در گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد آمده است که علاوه بر تداوم سطح بلند آسیب به افراد ملکی، آمار تلفات غیرنظامیان نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی به گونه قابل توجهی افزایش یافته است.

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که شمار تلفات غیرنظامیان در جریان ده سال گذشته در جنگ افغانستان از مرز ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است. یوناما روند ثبت تلفات غیرنظامیان را در سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرد.

Image
دیاگرام بالا شمار تلفات غیرنظامیان را در ده سال گذشته نشان می‌دهد

براساس گزارش یوناما، تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۹ میلادی نظر به سال گذشته آن پنج درصد کاهش یافته است. یوناما دلیل کاهش پنج درصدی تلفات غیرنظامیان را کاهش در حملات گروه داعش عنوان کرده است.

با این حال، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و رییس هیأت معاونت این سازمان در کابل، گفته است: «تقریباً هیچ فرد ملکی در افغانستان از تاثیرات خشونت‌های جاری مصون نبوده است. از آن‌جایی که پروسه صلح زمان‌گیر است و تلاش‌های صلح جریان دارند، از زنده‌گی افراد ملکی باید محافظت گردد و برای همه طرف‌های درگیر ضروری است تا از این فرصت برای توقف جنگ استفاده نمایند.»

گزارش سازمان ملل سهم طرف‌های دخیل در منازعه افغانستان را مشخص کرده است. براساس این گزارش، گروه طالبان مسوول ۴۷ درصد، نیروهای امنیتی افغان ۱۵ درصد، گروه داعش ۱۲ درصد و نیروهای بین‌المللی هشت درصد مسوول تلفات غیرنظامیان شناخته شده‌اند.

Image
تلفات غیرنظامیان از سوی طرف‌های جنگ

هم‌چنان ۱۰ درصد تلفات ملکی به «فیرهای متقابل و سایر تکتیک‌ها» نسبت داده شده است. سه درصد نیروهای ناشناخته‌‌ی حامی دولت، سه درصد عناصر مخالف دولت و دو درصد گروه‌های حامی دولت طبق گزارش یوناما در تلفات غیرنظامیان مسوول شناخته شده‌اند.

گزارش یوناما نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان از سوی گروه طالبان ۲۱ درصد و در نتیجه حملات نیروهای بین‌المللی ۱۸ درصد افزایش یافته است.

میشل بشلت، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، گفت که اداره تحت امر او این گزارش را در همکاری با یوناما گردآوری کرده است. او می‌گوید که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، باید همه‌ی طرف‌های درگیر از اصول کلیدی «تمایز، تناسب و احتیاط» پیروی کنند.

او گفته است که افراد دخیل در جنگ باید اقدامات ضروری را برای جلوگیری از کشته ‌شدن زنان، مردان، پسران و دختران توسط بمب‌ها، خم‌پاره‌ها، راکت‌ها و ماین‌های جاسازی‌شده، انجام دهند. کمیشنر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر تأکید کرده است که اقدامات غیر از این پذیرفتنی نیست.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل از طرف‌های درگیر در جنگ خواسته است که برای اطمینان از حساب‌دهی در مورد تمام ادعاهای نقض قانون بین‌المللی حقوق بشر و قانون بین‌المللی بشردوستانه، تحقیقات سریع، موثر و شفاف را این زمینه انجام دهند.

گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد هم‌چنان حاوی پیشنهاداتی به طرف‌های دخیل در جنگ برای کاهش تلفات غیرنظامیان است که از آن‌ها خواسته شده است تا اقدامات جدی را در این زمینه روی دست گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن