کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل درباره آینده تاریک افغانستان هشدار دادند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند که جامعه بین‌المللی باید به طور چشمگیری تلاش‌ها را برای ترغیب مقامات حکومت سرپرست طالبان به منظور پایبندی به اصول اساسی حقوق بشر افزایش دهد. آن‌ها همچنان هشدار دادند که اگر اقدامات بیشتری برای معکوس کردن وضعیت رو به وخامت حقوق بشر، به‌ویژه برای زنان و دختران انجام نشود، آینده افغانستان تاریک خواهد بود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه، ۲۱ اسد، با نشر بیانیه‌ای تأکید کرده‌اند که جامعه جهانی باید اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای محافظت از شهروندان افغانستان در برابر نقض حقوق بشر اتخاذ کند.

کارشناسان سازمان ملل افزوده‌اند که طالبان علی‌رغم این‌که به تعهدات‌شان برای حمایت از حقوق بشر عمل نکرده‌اند، بلکه بسیاری از پیشرفت‌‌های دو دهه گذشته را نیز معکوس ساخته‌اند.

آنان گفته‌اند که از آگست ۲۰۲۱، شاهد موارد زیادی از نقض حقوق بشر توسط طالبان بوده‌اند و به‌طور خاص پاک‌سازی زنان و دختران از جامعه و ستم نظام‌مند در برابر آنان بسیار گسترده بوده است.

در بیانیه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل آمده است که گزارش‌های روزانه، انواع خشونت از جمله قتل‌های غیرقانونی، ناپدید‌شدن، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه، افزایش خطرات بهره‌کشی از زنان و دختران از جمله برای ازدواج اجباری را نشان می‌دهد.
این کارشناسان در بخشی از بیانیه‌ افزوده‌اند که در غیاب یک دولت فراگیر که نماینده تمام مردم افغانستان باشد، چشم‌انداز صلح طولانی‌مدت، آشتی و ثبات در حداقل باقی می‌ماند.

کارشناسان حقوق بشر می‌گویند که مکانیسم‌ها و نهادهای نظارتی مستقل از حقوق بشر لغو شده و اجرای عدالت به خطر افتاده است.
آنان از طالبان خواسته‌اند که به فرمان عفو عمومی احترام بگذارند و فوراً تمام اقدامات تلافی‌جویانه علیه اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین، سایر مقامات و جامعه مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر و زنان را متوقف کنند.

آنان از طالبان خواسته‌اند که تمام تعهدات افغانستان در مورد حقوق بشر و حقوق بشردوستانه را رعایت کنند و به حقوق تحصیل و کار دختران و زنان احترام بگذارند.
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنان تأکید کرده‌اند که طالبان فوراً مکاتب دخترانه را باز و محدودیت‌های حرکت، پوشش، اشتغال و مشارکت سیاسی زنان را لغو کنند.

کارشناسان حقوق سازمان ملل از جامعه بین‌المللی نیز خواسته‌اند تا اطمینان حاصل کنند که غیرنظامیان به‌طور عادلانه به کمک‌های بشردوستانه دسترسی دارند و جامعه بشردوستانه با زنان و گروه‌های اقلیت کار می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا