شورای حقوق بشر سازمان ملل: وضعیت حقوق بشری شهروندان افغانستان مایه نگرانی است

۸صبح، کابل: نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برگزار شد. در این نشست طی گزارشی وضعیت افغانستان پس از تحولات ۱۵ آگست بررسی و هشدار داده شد که وضعیت حقوق بشری در افغانستان مایه نگرانی است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست امروز دوشنبه، ۱۶ حوت، در گزارشی گفته است که هرچند میزان تلفات غیرنظامی در این کشور کاهش پیدا کرده، اما از ماه آگست سال گذشته تا ۱۵ فبروری سال جاری میلادی دست‌کم ۱ هزار و ۱۵۳ نفر تلفات از جمله ۳۹۷ کشته را به ثبت رسانده‌اند.

به گفته این شورا، شمار زیادی از این قربانیان در نتیجه حملات انتحاری توسط شاخه خراسان داعش بر تجمع‌های شیعیان کشته شده‌اند.

با این حال، این شورا تأکید کرده است که مردم افغانستان با یک بحران انسانی و اقتصادی «ویرانگر» روبه‌رو هستند، طوری که بیش از نیمی از جمعیت این کشور از گرسنه‌گی رنج می‌برند، کودکان کار، کودک‌همسری و فروش کودکان هم‌چنان افزایش یافته است.

در همین حال، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خاطرنشان کرده که رهنمودهایی وضع شده است که طی آن آزادی و حقوق اساسی زنان به‌شدت محدود شده و زنان تا حد زیادی به دلیل این محدودیت‌ها از کار بازمانده‌اند.

در نشست امروز این شورا در مورد بازداشت معترضان زن نیز اشاره شده و تأکید شده است که دادخواست این معترضان برای رعایت حقوق‌شان در افغانستان را به رسمیت می‌شناسند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که در پی تحولات اخیر میزان فقر در افغانستان به‌شدت افزایش یافته و محدودیت‌های تازه سر راه آزادی مردم به‌ویژه زنان وضع شده است.

دکمه بازگشت به بالا