کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل: ناقضان حقوق بشر و عاملان تجاوز بر زنان در افغانستان بازخواست شوند

۸صبح، کابل: کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۲۸ جدی، از شورای امنیت این سازمان خواسته است که ناقضان حقوق بشر و عاملان تجاوز بر زنان و دختران در افغانستان باید بازخواست شوند تا زمینه صلح پایدار در این کشور فراهم شود.

میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان که درباره زنان برگزار شده بود، از جامعه جهانی خواست تا از نفوذ خود بر طالبان برای تشویق آن‌ها جهت احترام به حقوق اساسی بشر استفاده کنند.

باشله از جانب دیگر گفته است که در کابینه طالبان و دیگر نهادهای کلیدی در سطح ملی و ولایتی‌، زنان حضور ندارند. او افزود: «این به شدت ظرفیت آن‌ها را برای تضمین یک آینده صلح‌آمیز پایدار که همه در آن سهم برابر داشته باشند، تضعیف می‌کند.»

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تأکید کرد که در مواجهه با یک فاجعه انسانی با ابعاد بی‌سابقه، افغانستان به جمع شدن همه مردمش نیاز دارد، اما محرومیت زنان و دختران از حقوق اساسی‌شان به شدت به اقتصاد و کل کشور آسیب وارد می‌کند.

او افزود: «زنان افغان از تصمیم‌گیری‌هایی که بر زنده‌گی و خانواده‌ی‌شان تأثیر می‌گذارد، کنار گذاشته شده‌اند و از استفاده کامل از حق خود برای مشارکت در تمام عرصه‌های زنده‌گی مدنی و عمومی ممانعت شده‌اند.»

میشل باشله می‌گوید که بسیاری از مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، وکلا و قضات زن افغان پس از تهدیدهای مکرر پنهان یا مجبور به فرار شده‌اند.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواست تا مسیرهای امن و برنامه‌های اسکان مجدد را برای مدافعان حقوق بشر و فعالان حقوق زن ایجاد کنند و اخراج زنانی را که به دنبال حمایت هستند، متوقف کنند.

دکمه بازگشت به بالا