کارشناسان سازمان ملل: احتمال دارد که جنگ علیه طالبان با تغییر آب و‌ هوا تشدید یابد

۸صبح، کابل: کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت این سازمان گفته‌اند که طالبان با تهدید از سوی داعش و نیروهای مقاومت مواجه‌اند و‌ ممکن است که با تغییر آب‌ و هوا، جنگ در افغانستان شدت گیرد.

واشنگتن‌پست روز جمعه، ۱۳ جوزا، به نقل از این کارشناسان گزارش داده است که طالبان با القاعده روابط نزدیک‌شان را حفظ می‌کنند، زیرا آنان می‌خواهند که کنترل‌شان بر افغانستان را تحکیم بخشند.

در گزارش آمده است که تهدید نظامی اصلی علیه طالبان از گروه داعش و حملات چریکی توسط پرسنل امنیتی دولت سابق افغانستان ناشی می‌شود.

کارشناسان در این گزارش هم‌چنان گفته‌اند که با بهتر شدن آب و هوا، جنگ ممکن است تشدید شود، زیرا نیروهای مقا‌ومت و گروه داعش علیه نیروهای طالبان عملیات انجام می‌دهند.

با این حال، کارشناسان تصریح‌کرده‌اند که به نظر نمی‌رسد داعش و القاعده بتوانند حملات بین‌المللی را پیش از سال ۲۰۲۳ انجام دهند.

در گزارش این سازمان آمده است که طالبان اقوام‌دیگر را رانده‌اند و اکنون نگرانی اصلی‌شان تحکیم کنترل‌شان بر افغانستان است.

واشنگتن‌پست به نقل از این کارشناسان‌ گفته است: «از زمان به دست گرفتن قدرت، عوامل زیادی باعث ایجاد تنش‌های داخلی شده است تا منجر به این تصور شود که حکومت طالبان آشفته، از هم گسیخته و مستعد تغییر سیاست‌ها و عقب‌نشینی از وعده‌ها بوده است.»

نگرانی‌ها از افزایش‌ جنگ در‌ کشور و‌ نیز تهدید داعش در حالی مطرح می‌شود که ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان در گفت‌وگو با یک رسانه هندی، حضور فزیکی داعش را انکار کرده است.

گفتنی است که در روزهای اخیر شمار زیادی از کشورها با ابراز نگرانی از امنیت منطقه‌ای، نشست‌هایی را با محوریت افغانستان‌ تشکیل داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا