کشته شدن افراد ملکی در کاپیسا را یوناما تایید و مقامات محلی رد کردند

۸ صبح، کابل: دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در افغانستان گفته که ۹ فرد ملکی در حمله هوایی، در منطقه بدراب ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا کشته شده‌اند.

یوناما با نشر خبرنامه‌ای به روز سه‌شنبه سوم میزان، گفته که اطلاعاتی موثقی در اختیار دارد که چهار روز پیش در یک حمله هوایی بر خانه یک معلم در منطقه بدراب ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا ۹ فرد ملکی کشته شده‌اند. یوناما مشخص نکرد که این افراد در حمله هوایی نیروهای خارجی کشته شدند یا دولتی. نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته که به حفظ جان شهروندان توجه جدی کنند.

روز گذشته، یک عضو پیشین شورای ولایتی کاپیسا با تأیید این رویداد گفت که، سه روز پیش، ده عضو خانواده در اثر حمله هوایی نیروهای دولتی و خارجی در این منطقه کشته و شش تن دیگر شان زخمی شدند.

او گفت: «نیروهای خارجی منزل معلم امرالله، معلم یکی از مکاتب میاخیل ولسوالی تگاب را بمبارد و بعد عملیات نیروهای خارجی و داخلی آغاز یافت، که در نتیجه معلم امرالله، خانم، دختر، دو پسر، یک برادر، خانم برادر، و دو نواسه جمعاً ده نفر کشته شده و شش نفر زخمی شدند.»

هرچند وزارت دفاع و داخله تا کنون در این زمینه واکنش نشان نداده‌اند، اما قیس قادری سخنگوی والی کاپیسا، عملیات هوایی و زمینی نیروهای دولتی و خارجی در ولسوالی تگاب را تأیید کرد اما خبرهای منتشر شده مبنی بر کشته شدن افراد ملکی را بی‌اساس خواند. سخنگوی والی کاپیسا گفت که او با تمامی منابع امنیتی و دفاعی در این ولایت، صحبت کرده و کسی کشته و یا زخمی شدن افراد ملکی را تأیید و گزارش نکرده است.

با این حال، یوناما اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته،‌ ۵۲ درصد افزایش یافته است.

در اعلامیه این نهاد آمده «در شش‌ماه نخست امسال، یوناما ۳۵۳ مورد تلفات افرادی ملکی (۱۴۹ کشته و ۲۰۴ زخمی) را از اثر حملات هوایی ثبت کرده است که نشان دهنده افزایش ۵۲ درصدی این ارقام نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ می باشد.» به گفته یوناما بیش از نیمی از قربانیان حملات هوایی زنان و کودکان بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن