سازمان ملل متحد: پس از شروع مذاکرات بین‌الافغانی تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل با نشر گزارش سالانه خود از میزان تلفات افراد ملکی در جنگ افغانستان گفته است که تلفات غیرنظامیان پس از شروع مذاکرات بین‌الافغانی افزایش یافته است. گزارش یوناما روز سه‌شنبه، پنجم حوت نشر شد.

طبق این گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی سه هزار و ۳۵ تن در کشور کشته شده‌اند و پنج هزار و ۷۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

هرچند تلفات کلی غیرنظامیان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، اما یوناما می‌گوید که این کاهش به دلیل کاهش تلفات افراد ملکی در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی بوده است. در اوایل سال گذشته میلادی برای مدتی کاهش خشونت بین دولت و طالبان اعلام شده بود.

یوناما گفته است که مذاکرات صلح در قطر که در ۲۲ سنبله آغاز شد، نتوانست از میزان تلفات غیرنظامیان که شاخص اصلی میزان خشونت است، بکاهد.

در این گزارش گفته شده است که میزان تلفات غیرنظامیان نشان‌دهنده جهش نگران‌کننده در مورد خشونت‌ها در ربع آخر سال است.

زنان و کودک ۴۳ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را در گزارش یوناما تشکیل می‌دهند. در این گزارش از افغانستان به عنوان مرگ‌بارترین مکان برای غیرنظامیان یاد شده است.

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که در ربع چهارم سال گذشته میلادی ۴۵ درصد افزایش در تلفات افراد ملکی نسبت به سه ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ رونما شده است. این تلفات بیش‌تر ناشی از انفجار ماین‌های جاسازی شده و قتل‌های هدف‌مند است.

در سال گذشته میلادی عناصر مخالف دولت مسوول ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان شناخته شد‌ه‌اند. از این میان، طالبان ۴۶ درصد و گروه داعش هشت درصد مسوول تلفات غیرنظامیان هستند.

هم‌‌چنان نیروهای دولتی مسوول یک‌چهارم تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ میلادی شناخته شده‌اند. طبق گزارش یوناما، تلفات غیرنظامیان که در گذشته به نیروهای خارجی نسبت داده می‌شد در جریان سال گذشته کاهش یافته است.

یوناما از ادامه حملات عناصر ضد دولت که غیرنظامیان را به صورت عمدی هدف قرار می‌دهند و به ویژه حملات علیه شیعیان و هندوها ابراز نگرانی کرده است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته است که سال ۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد، اما در عوض،  هزاران فرد ملکی افغان به دلیل درگیری‌ها از بین رفته‌اند.

او گفته است که هدف از گزارش یوناما، ارائه حقایق و توصیه‌ها به طرف‌های منازعه است، تا آن‌ها گام‌های فوری و مشخصی برای جلوگیری از آسیب رساندن به افراد ملکی بردارند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان تأکید کرده است که بهترین راه برای محافظت از غیرنظامیان برقراری آتش‌بس بشردوستانه است.

دکمه بازگشت به بالا