دو خبرنگار در میانمار به هفت سال زندان محکوم شدند

دو خبرنگار اهل میانمار که برای آژانس بین‌المللی رویترز کار می‌کردند، بعد از این‌که در دسمبر سال ۲۰۱۷ به جرم نقض قانون اطلاعات سری این مملکت دستگیر شدند، روز دوشنبه به هفت سال حبس تنفیذی محکوم شدند.

وا لون ۳۲ ساله و کیاوو سو او ۲۸ ساله متهم به افشای اسناد سری دولت میانمار در مورد قتل عام مسلمانان روهینگیا شده بودند. حادثه‌ای که بر اساس گزارش این خبرنگاران در برما توسط ارتش میانمار رخ داد.

بر اساس این گزارش‌ها، ارتش میانمار بیشتر از هفت‌صد هزار مسلمان روهینگیا را از برما به سمت بنگلادیش بیرون راندند که در مسیر راه، مرتکب جنایات ضد حقوق بشری به شمول قتل، تجاوز به زنان و آتش‌زدن افراد زنده نیز شده‌اند.

این دو خبرنگار دلایل الزام محکمه را رد کرده، گفتند که برعلیه آنان دسیسه شده است.

محکوم‌شدن این دو خبرنگار انعکاس‌های ‌المللی را در پی داشت و با محکومیت‌های شدیدی روبرو شد.

وزیر امور آسیا و اقیانوسیه‌ی انگلستان با محکوم‌کردن این اقدام میانمار گفت که وی «به شدت امید شده است که آنان فقط بخاطر انجام وظایف‌شان به این سرنوشت دچار شده‌اند.»

«در هر دموکراسی، خبرنگاران باید آزادی داشته باشند تا وظایف‌شان را بدون ترس و تهدید انجام دهند. مسئولین سفارت انگلستان در میانمار در تمام جلسات محکمه‌ی این دو خبرنگار شرکت کرده‌اند و ما به این باور هستیم که قاضی و هیأت قضایی تمام شواهد پیشکش شده به محکمه را مورد بی‌اعتنایی قرار داده و حتا بر خلاف قوانین داخلی میانمار تصمیم گرفته‌اند.» مارک فیلد، وزیر آسیا و اقیانوسیه‌ی دولت انگلستان افزود که دولت انگلستان با آژانس خبری رویترز در تماس متواتر هستند و از هیچ همکاری دریغ نخواهند کرد.

دیدگاه are closed.