دو سرباز پولیس به اتهام لت‌وکوب خبرنگاران بازداشت شدند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله اعلام کرده است که دو منسوب فرماندهی پولیس کابل به اتهام لت‌وکوب خبرنگاران شناسایی و بازداشت شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که این دو منسوب پولیس روز جمعه، چهاردهم سرطان با شماری از خبرنگاران «برخورد خشونت‌آمیز (توهین و لت‌و‌کوب) کرده بودند».

او افزوده است که تحقیقات ابتدایی از نزد این دو سرباز آغاز شده است و در صورتی که دیگر مسوولان پولیس در این قضیه «کسب الزامیت» کنند، با آن‌ها نیز برخورد جدی و قانونی خواهند شد.

پولیس بامداد روز جمعه، چهاردهم سرطان با اجرای یک عملیات مکتب افغان- ترک در کابل را ابتدا محاصره و سپس مسوولیت آن را به بنیاد معارف ترکیه سپرد. با این حال، شماری از خبرنگارانی که برای پوشش خبری محاصره مکتب افغان – ترک توسط پولیس کابل به ساحه رفته بودند، ادعا کردند که از سوی برخی منسوبان پولیس لت‌‌وکوب و توهین شده‌اند.

سمیع جهش، خبرنگاران آریانا نیوز، به نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد یا «نی» گفته است که محافظان معاون فرمانده پولیس کابل «با توهین و برخورد خشونت‌آمیز، تلفن همراه و کمره‌ی فلم‌برداری» او را گرفته‌اند.

هم‌چنان، مسوولان تلویزیون طلوع‌نیوز نیز گفته‌اند که خبرنگار و تصویربردار این رسانه با برخورد خشونت‌آمیز و فزیکی پولیس کابل روبه‌رو شده‌اند.

با این حال، نی در یک خبرنامه برخورد خشونت‌آمیز پولیس با خبرنگاران را اقدام خلاف قانون توصیف کرده و از وزارت داخله خواسته بود که این مورد را به صورت جدی بررسی کند.

ساعاتی پس از این ادعا وزارت امور داخله از دریافت شکایت‌ها و گزارش‌ها در مورد برخورد خشونت‌آمیز پولیس با خبرنگاران خبر داد. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته بود که هیچ منسوب پولیس حق توهین، تحقیر و لت‌وکوب خبرنگاران و یا هم دیگر شهروندان را ندارد. او گفته بود که در مورد گزارش‌ها مبنی بر لت‌وکوب چند خبرنگار توسط پولیس به وزارت داخله رسیده است و این موضوع به صورت جدی بررسی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا