دو مسیر جدید پرواز از فضای افغانستان ایجاد شد

۸صبح، کابل: اداره هوانوردی ملکی از گشایش دو خط پرواز جدید از فضای کشور به شرق و غرب خبر داده است.

در یک خبرنامه این اداره آمده است که بسته بودن فضای پاکستان سبب کاهش تعداد پروازهای عبوری شده بود و به همین دلیل رهبری اداره هوانوردی ملکی با تلاش برای یافتن راه‌های بدیل و جای‌گزین دو مسیر جدید را گشوده است.

در خبرنامه گفته شده است که با نهایی شدن این تلاش‌ها و توافق با تاجیکستان، مسیرهای عبوری از فضای دو کشور و بعد به چین و آسیای شرقی روز دوشنبه، هفدهم سرطان گشایش یافته است.

دو طرف در این مورد یک یادداشت رسمی نیز به امضا رسانده است.

اداره هوانوردی ملکی گفته است که، مسیر غرب- شرق که قبلاً از فضای پاکستان عبور می‌کرد، با اصلاحاتی در این مسیر برای اتصال شرق و غرب آسیا گشایش یافته است.

این اداره گفته است که گشایش این دو مسیر هوایی، فاصله پروازها میان شرق و غرب آسیا را کوتاه می سازد و انتظار می رود شرکت‌های هوایی از این مسیر استفاده کنند.

اداره هوانوردی ملکی، فعال‌سازی این دو خط پروازی جدید را برای تقویت ظرفیت فضای افغانستان برای پروازهای عبوری مهم خوانده است.

این در حالی است که نزدیک بیش از پنج ماه می‌شود که فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری افغانستان بسته است. پاکستان یک روز پس از حمله جنگنده‌های هندی بر مواضع گروه تندرو «جیش محمد» در خاک این کشور، فضایش را به روی پروازهای خارجی بست. این حمله که در هفتم حوت پارسال انجام شد، دو کشور را وارد رویارویی نظامی کرد.

ادراه هوانوردی ملکی گفته است که بسته بودن فضای پاکستان سبب کاهش تعداد پروازهای عبوری شده و نیز به افغانستان خسارت مالی وارد کرده است. هرچند این اداره در همان آغاز یک مسیر بدیل را به روی پروازهای افغانستان به هند از طریق فضای ایران باز کرد. این مسیر هوایی اما از نگاه زمانی طولانی است و هم‌چنان هزینه بیشتر مالی روی دست شرکت‌های هوایی و مسافران افغان می‌گذارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن