دو مجسمه شیر با قدامت چندین هزارساله از منطقه «خم‌زرگر» کاپیسا کشف شد

۸صبح، کابل: دو مجسمه شیر از منطقه تاریخی «خم‌زرگر» ولایت کاپیسا توسط باستان‌شناساس کشور پس از سه ماه کندن‌کاری کشف شده است.

مسوولان محلی در ولایت کاپیسا می‌گویند براساس بررسی‌های ابتدایی این دو مجسمه تازه کشف شده قدامت چندین هزارساله دارد و آثار مربوط دوران کنشکا است.   

این دو مجسمه شیر تازه کشف شده «با زبان بیرون از حلقوم در دو طرف پله‌های زینه‌های سنگی حکاکی شده» از یک خانه مسکونی در منطقه خم‌زرگر در زیر زمین کشف شده است. قیس قادری، سخنگوی والی کاپیسا می‌گوید که باستان‌شناسان احتمال داده‌اند، این زینه مربوط یک معبد بوده است.

خم‌زرگر در ولسوالی حصه دوم کوهستان ولایت کاپیسا موقعیت دارد و از مراکز عمده دوران کنشکای سلسه کوشانی‌ و نیز از مراکز عمده آیین بودایی به شمار می‌رود. برابر روایت‌های تاریخی، خم‌بزرگر پایتخت تابستانی کنشکا بوده است.

اداره باستان شناسی افغانستان در سال ۱۳۴۷ خورشیدی برای نخستین‌بار کندن‌کاری را در این منطقه آغاز کرد. این اداره پس از حدود ۴۰ سال برای نخستین‌بار موفق به کشف این دو مجسمه شده است.

قیس قادری، سخنگوی والی کاپیسا روز جمعه، بیست‌وششم میزان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که کندن‌کاری در منطقه خم‌زرگر حدود سه ماه پیش آغاز شده بود.

به گفته او، طبق مشاهدات باستان‌شناساس علایم موجودیت آثار باستانی دیگر خفته در خاک در منطقه خم‌زرگر دیده شده است و کندن‌کاری در این منطقه ادامه می‌یابد.

قیس قادری هم‌چنان گفت که خانه‌های مسکونی در منطقه خم‌زرگر در ساحه باستانی قرار گرفته است و در صورتی که موجودیت آثار باستانی بیش‌تر در این منطقه تثبیت شود، روند استملاک زمین‌ها و خانه‌های مسکونی به زودی آغاز خواهد شد.

عبدالطیف مراد، والی کاپیسا و محمدرسول باوری، معین فرهنگی و هنری وزارت اطلاعات و فرهنگ روز پنج‌شنبه، بیست‌وپنجم میزان، از منطقه خم‌زرگر و آثار باستانی تازه کشف شده‌ی آن دیدار کرده است.

سال گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام کرد که طبق برنامه پنج‌ ساله این وزارت کندن‌کاری در هشت ولایت کشور را به زودی آغاز می‌کند. کاپیسا یکی از ولایت‌هایی است که امسال کار حفاری به منظور دریافت آثار باستانی در آن آغاز شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن