قطع ارتباط دو روزه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات هرات با یازده ولسوالی

سیدحسن حسینی

یک روز پس از ختم انتخابات ریاست جمهوری، دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات اعلان کرده است که هنوز گزارشی از میزان اشتراک مردم در یازده ولسوالی این ولایت در دست نیست.

دفتر ولایتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در هرات هم گفته که تا کنون فقط از مراکز رأی‌دهی در مرکز شهر و برخی از مراکز دو ولسوالی نزدیک به شهر بیش از ۳۰۰ شکایت به این کمیسیون رسیده است اما احتمال افزایش این آمار در روزهای آینده وجود دارد.

در سراسر هرات نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بودند اما آمار ابتدایی رقم بسیار پایین را نشان داد. در واکنش به نشر این آمار، والی هرات به رسانه‌ها می‌گوید که علاوه بر تهدیدات امنیتی و برگزار نشدن دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی با هم، حس مالکیت مردم نسبت به کشور کاهش یافته است.

بیش از یک شبانه روز از برگزاری انتخابات در ولایت هرات می‌گذرد اما هنوز مسوولان محلی در این ولایت قادر نشده‌اند با ۱۱ ولسوالی این ولایت ارتباط برقرار کنند و آخرین یافته‌های انتخاباتی را با خبرنگاران در میان بگذارند.

داوود صدیق‌زاد، رییس ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات به خبرنگاران می‌گوید که از دو روز به این طرف ارتباط تلفنی با ۱۱ ولسوالی قطع است و هیچ خبری از میزان اشتراک مردم در انتخابات در آن مناطق وجود ندارد.

بر اساس گزارش کمیسیون مستقل انتخابات در هرات، یک روز قبل از برگزاری انتخابات به ۲۵۴ مرکز رأی‌دهی مواد انتخاباتی فرستاده شده است.

با آن‌که از میزان دقیق مراکز باز و بسته‌ی انتخاباتی در همه‌ی ولسوالی‌های هرات خبری در دست نیست اما به گفته‌ی آقای صدیق‌زاد تمام مراکز رأی‌دهی مراکز داخل شهر، در ولسوالی‌های انجیل، گذره و زنده‌جان باز بوده است.

بر بنیاد آمار، در هرات ۵۷۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات اشتراک کرده بودند، اما با گذشت بیش از یک شبانه روز از ختم روند انتخابات، هنوز مشخص نیست که در شهر و ولسوالی‌های هرات به چه میزان مردم به پای صندوق‌های رأی رفته و به نامزد مورد نظرشان رأی داده‌اند.

پیش از این کمیسیون مرکزی انتخابات افغانستان اعلان کرد که از ولایت هرات بیش از ۵۷ هزار نفر رأی داده‌اند اما دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات این آمار را ابتدایی خوانده و می‌گوید مجموع آرای استفاده شده بیش‌تر از این است.

در همین حال محمداسماعیل از رهبران جهادی در مصاحبه با تلویزیون طلوع‌نیوز ادعا کرده است که در یک ولسوالی هرات تنها چهار نفر رأی‌ داده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات در هرات اما می‌گوید باید تا جمع شدن تمام صندوق‌های رأی‌دهی و شمارش آرا صبر کرد.

 

شکایت‌های کم انتخاباتی

مشکل نبود میزان دقیق آمار تنها مختص کمیسیون مستقل انتخابات نیست. دفتر ولایتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی هم از نبود ارتباط با ولسوالی‌ها و درج میزان کم شکایت نگران است.

فاطمه باقری، رییس کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی در هرات می‌گوید که در مجموع از تمام مراکز رأی‌دهی در مرکز شهر و برخی مراکز رأی‌دهی در دو ولسوالی انجیل و گذره‌ی هرات، ۳۵۷ شکایت ثبت شده است.

وی می‌افزاید که بنا بر قطع بودن خطوط ارتباطی با ولسوالی‌های هرات، هنوز شکایت‌های بیش‌تری ثبت نشده است اما تا پایان امروز معترضان حق ثبت شکایت را دارند.

خانم باقری تأکید می‌کند که به برخی از شکایت‌ها رسیده‌گی شده است اما نیاز است که برای پاسخ‌دهی به مجموع شکایت‌های انتخاباتی تا ۱۵ روز دیگر صبر کرد.

کار نکردن دستگاه‌های بایومتریک و در برخی موارد نبودن اسامی در دستگاه در برخی از مراکز رأی‌دهی هرات از شکایت‌هایی است که در فهرست درج شکایت‌های کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی دیده می‌شود.

با آن‌که مقام‌های محلی بر شفافیت و فراگیر بودن انتخابات تاکید دارند اما میزان پایین اشتراک مردم در رأی‌دهی سبب حیرت آنان هم شده است.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در نشست خبری به رسانه‌ها گفت که دلیل‌های متفاوتی برای این امر وجود دارد.

همراه نبودن انتخابات شورای ولایتی با انتخابات ریاست جمهوری و تهدیدهای بلند امنیتی دلیل‌هایی است که از دید والی هرات سبب شده مردم کم‌تر به پای صندوق‌های رأی بروند.

انتخابات در هرات بدون چالش‌های امنیتی نبوده است. به گفته‌ی دفتر والی هرات در جریان روز رأی‌دهی، ولسوالی‌های شیندند، رباط سنگی و کهسان شاهد نبرد نیروهای امنیتی با طالبان بوده‌اند و در مجموع نیروهای امنیتی با جان باختن شش نفر، توانستند ۲۵ طالب را از پای در آورند. تعداد زخمی‌های نیروهای امنیتی هم پنج نفر اعلان شده است.

در همین حال دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات اعلان کرده است که صندوق‌های رأی‌دهی و مواد حساس انتخاباتی از تمام مراکز شهر و ولسوالی‌های انجیل، گذره، اوبه و چشت شریف به این مرکز منتقل شده است.

این مرکز هم‌چنان افزوده که سایر صندوق‌های رأی‌دهی و مواد حساس انتخاباتی هم از ولسوالی‌های دیگر هرات تا دو روز دیگر به این مرکز خواهد رسید.

با تمام این‌ها دیده شود که طی روزهای آینده خطوط ارتباطی با ولسوالی‌های هرات وصل خواهد شد و میزان دقیق اشتراک مردم در پروسه‌ی ملی انتخابات روشن می‌شود یا خیر؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن