هلال احمر ترکیه: بحران افغانستان به بسیج جهانی نیاز دارد

۸صبح، کابل: کریم کنیک، رییس هلال احمر ترکیه می‌گوید که بسیج جهانی از از ضرورت‌های مبارزه با بحران در افغانستان است.

او که روزشنبه، ۱۶ دلو، در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که انتظار می رود «قطار مهربانی» ترکیه حامل نزدیک به ۷۵۰ تن کمک‌های بشردوستانه در ۹ فبروری به افغانستان برسد.

آقای کنیک در این نشست خبری خواستار راه‌اندازی یک کمپین بسیج جهانی برای جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه به افغانستان شد.

این مقام ترکی افزود که کشورش همواره برای رفع نیازهای شهروندان افغانستان تلاش می‌کند و دست نیازمندان در افغانستان را گرفته است.

او هشدار داد که اگر به بحران انسانی در افغانستان توجه نشود، موج مهاجرت ناشی از آن دامن همه کشورها را خواهد گرفت.

هم‌چنان به گفته مسوولان در هلال احمر ترکیه، یک قطار حامل ۷۴۸ تن مواد کمک‌های بشردوستانه از ترکیه در اواخر جنوری برای رسیدن به مقصد نهایی خود، به سوی افغانستان حرکت کرده است.

رییس هلال احمر ترکیه خاطر نشان کرده است که این کمک‌ها به دستور رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور، از طریق کمپین جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی در هماهنگی با اداره مدیریت حوادث طبیعی و اضطراری ترکیه (AFAD) و راه آهن دولتی ترکیه (TCDD) جمع‌آوری شده است.

به گفته‌ رییس هلال احمر ترکیه، این کمک‌ها در ۴۶ واگن به افغانستان فرستاده شده است که مواد غذایی، بهداشتی و البسه را شامل می‌شود.

گفتنی است که این کمک‌ها نخست از طریق ایران به واگن‌های ترکمنستانی سپرده خواهد شد تا از بندر تورغندی در مرز ترکمنستان به هرات منتقل می‌شود.

 گفته شده است روند انتقال این کمک‌ها دو هفته را در بر خواهد گرفت.

پیش از این، آژانس‌های کمک‌رسان، وضعیت افغانستان را به عنوان یکی از سریع‌ترین بحران‌های بشردوستانه در جهان توصیف کرده‌اند.

به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد (OCHA)، نیمی از جمعیت افغانستان در حال حاضر با گرسنه‌گی شدید مواجه‌اند و بیش از ۹ میلیون نفر آواره شده‌اند.

این در حالی است که میلیون‌ها کودک دیگر از رفتن به مکتب بازمانده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا