مقام‌های ترکی به پیشنهاد‌ات اتاق تجارت و صنایع پاسخ مثبت دادند

به تازه‌گی هیأت ۲۵ نفری تاجران ترکی به منظور گسترش و توسعه روابط تجاری و اقتصادی وارد کابل شده‌اند.

این هیأت روز یکشنبه، ۲۶ حمل با مقام‎های اتاق تجارت و صنایع در نشست خبری تواصل تجارتی افغان- ترک دیدار کردند.

عتیق‌الله نصرت، رییس اتاق تجارت و صنایع کشور در این نشست خبری فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را با هیأت تاجران ترکی در میان گذاشت و گفت که ترکیه در ۱۶ سال گذشته یکی از مهم‌ترین شریکان اقتصادی افغانستان بوده که در بخش زیر بنا و ساختمان شرکت‌های تجارتی این کشور کار‌های با کیفیت عالی انجام داده‌ است.

آقای نصرت افزود که برای تاجران ترکی سرمایه‌گذاری در افغانستان آسان است، چون این دو کشور مشترکات زیادی دارند. رییس اتاق تجارت و صنایع با اشاره به فرصت‌های موجود سرمایه‌گذاری در کشور، گفت: « کشور ترکیه می‌تواند در بخش ساختمان و معادن سرمایه‌گذاری کند، حکومت افغانستان برای تشویق سرمایه‌گذاران روی تعدیل قانون معدن هم کار می‌کند.»

در صورتی که این قانون تعدیل شود، شرایط سرمایه‌گذاری در بخش معادن کشور آسان‌تر می‌شود.

آقای نصرت تصریح کرد که کشور ترکیه در بخش تولید و پروسس مواد زراعتی نیز تجارب کافی دارد. به قول او ترکیه در جمع بزرگترین کشور‌های تولید کننده‌ی مواد زراعتی در جهان است و افغانستان هم یک کشور زراعتی است که بیش از ۸۰ درصد جمعیتش مصروف زراعت ‌اند. رییس اتاق تجارت و صنایع کشور از تاجران ترکی خواست که در بخش تولید و بسته‌بندی مواد زراعتی در افغانستان به صورت مشترک با افغان‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

تولید انرژی از بخش‌های دیگری است که اتاق تجارت و صنایع آن را برای سرمایه‌گذاری تاجران ترکی مناسب می‌داند. بر اساس گفته‌های عتیق‌الله نصرت، افغانستان در بخش انرژی آبی و آفتابی ظرفیت خوب داشته و به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

رییس اتاق تجارت و صنایع در این رابطه گفت که افغانستان با سرمایه‌گذاری بیشتر تا ۱۵ سال دیگر از لحاظ تولید انرژی خودکفا می‌شود.

رییس اتاق تجارت و صنایع کشور فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در حالی با هیأت تاجران ترکی در میان گذاشت که در سال‌های اخیر معاملات تجاری بین این دو کشور به ۱۳۰ میلیون دالر کاهش یافته است. رییس اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گوید که چند سال پیش ارزش پولی روابط تجاری میان افغانستان و ترکیه به ۳۰۰ میلیون دالر می‌رسیده است.

مقام‌های اتاق تجارت و صنایع کشور از کاهش روابط تجارتی با ترکیه ابراز نارضایتی کرده، گفتند که باید معاملات تجارتی میان این دو کشور به صد‌ها میلیون دالر برسد.

رییس اتاق تجارت و صنایع کشور از این هیأت خواست که برای افزایش معاملات تجارتی یک مرکز در ترکیه برای تاجران افغان فعال شود تا با استفاده از این مرکز تاجران افغان مال‌های‌شان را در بازار‌های ترکی بفروشند.

آسان‌سازی صدور ویزه به تاجران افغان، خواست دیگر مقام‌های اتاق تجارت و صنایع کشور بود. رییس این اتاق گفت که افغانستان برای تاجران کشور‌های مختلف زمینه‌ی دادن ویزه را آسان کرده است و آنان همین توقع را از دیگر کشوره، به ویژه ترکیه نیز دارند.

عتیق‌الله نصرت در بخش دیگر از صحبت‌هایش اشاره کرد که به زودی دو نماینده‌گی قنسولگری کشور ترکیه در ولایت‌های هرات و قندهار ایجاد می‌شود. هدف از فعال شدن این مراکز گسترش ارتباطات خوانده شده است.

در تشکیل هیأت تجاری ترکیه فتاح متین، معین وزارت اقتصاد کشور ترکیه نیز شامل بود. آقای متین از خواست‌های اتاق تجارت و صنایع کشور استقبال کرد و گفت که آنان آماده‌اند در بخش‌های صحت، زراعت، ساختمان، زیر بنا و انرژی با دولت افغانستان همکاری همه‌جانبه داشته باشند.

او هم‌چنان گفت: «ما به خاطر پیشرفت اقتصاد افغانستان در کابل آمده‌ایم و برای ما مهم است که سکتور‌های خصوصی دو کشور در سرمایه‌گذاری سهیم شوند.»

فتاح متین اشاره کرد که ترکیه حاضر است با دولت افغانستان در کشور‌های دیگر به صورت مشترک سرمایه‌گذاری کند.

معین وزارت اقتصاد ترکیه به تاجران افغان وعده سپرد که به مشکلات‌شان در آن کشور رسیده‌گی می‌کنند.

فتاح متین تأکید کرد که تمام تجارب‌شان را در بخش زراعت و صحت با دولت افغانستان در میان می‌گذارند.

گفتنی است که مدتی پیش، صدراعظم کشور ترکیه نیز برای گسترش روابط مختلف به ویژه روابط اقتصادی دوکشور، به کابل آمده بود.

دیدگاه are closed.