اقدامات مرزی ترکیه مانع ورود پناه‌جویان افغانستان به این کشور شده است

۸صبح، کابل: مقام‌ها در دولت ترکیه می‌گویند تدابیر مرزی که این کشور برای جلوگیری از ورود پناه‌جویان در نظر گرفته بود، کارساز بوده و مانع ورود پناه‌جویان افغان شده است.

محمد امین بیلمز، والی ولایت مرزی «وان» روز سه‌شنبه، پانزدهم قوس، در نشست هماهنگی مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی گفت که نهادهای امنیتی این کشور، به ویژه واحدهای مرزی و وزارت مهاجرین این کشور با موفقیت در امر قاچاق انسان و مهاجرت‌های غیرقانون مبارزه کرده‌اند.

او افزود، علی‌رغم این‌که ترکیه پس از تسلط طالبان بر افغانستان با موجی از ورود پناه‌جویان روبه‌رو بود، اما اقدامات مرزی این کشور سبب شد تا مهاجران به آسانی از مرز عبور نتوانند.

بیلمز گفت: «پس از تسلط طالبان بر افغانستان، انتظار موجی از مهاجرت وجود داشت. این نگرانی جدی وجود داشت که این مهاجرت از طریق ایران به وان منتهی شود. عبور از اینجا امکان پذیر نبود و موج بزرگ مهاجرتی که انتظار می رفت، رخ نداد.»

با این حال این مقام ترکی تأکید کرد که کشورش باید برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی به اقدامات خود ادامه دهد. او افزود که در حال حاضر ساخت‌های دیوارهای بتنی برای مانع از ورود پناه‌جویان ادامه دارد.

گفتنی است که ترکیه به عنوان دهلیز اروپا، میزابان بیش از چهار میلیون مهاجر از کشورهای سوریه و افغانستان است. شهروندان این دو کشور با ورود به خاک ترکیه، تلاش دارند که به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند.

دکمه بازگشت به بالا