ترکیه، قطر و افغانستان هنوز روی نحوه مدیریت میدان‌های هوایی به توافق نرسیده‎‌اند

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید که هنوز ترکیه، قطر و افغانستان روی نحوه مدیریت میدان هوایی کابل و تأمین امنیت آن به توافق نرسیده‌اند.

مولود چاووش اوغلو روز یک‌شنبه، ۲۲ حوت، در نشست پایانی مجمع دیپلماسی آنتالیا به خبرنگاران گفت که در حال حاضر بحث‌ها روی مدیریت میدان‌ هوایی کابل جریان دارد. به گفته او، بحث‌ها در مورد مدیریت میدان‌های هوایی هرات، قندهار و مزارشریف هم مطرح است.

با این حال چاووش اوغلو با اشاره به تشکیل شرکت مشترک قطر و ترکیه برای مدیریت میدان هوایی کابل گفت که هنوز توافق کامل بین این شرکت‌ با حکومت سرپرست حاصل نشده است.

او افزود که در صورت توافق بر سر مدیریت میدان هوایی کابل، در مورد مدیریت سه میدان هوایی دیگر در مزار شریف، هرات و قندهار نیز بحث خواهد شد.

وزیر امور خارجه ترکیه تأکید کرد که هدف از مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان سود اقتصادی نه، بلکه گامی در راستای توسعه این کشور است.

گفتنی است که مساله واگذاری مدیریت میدان هوایی کابل به ترکیه و قطر از مدت‌ها به این سو مطرح بود. این موضوع حتا پیش از خروج نیروهای امریکایی در دستور کار بود، اما سقوط سریع کابل مانع نهایی شدن توافق‌نامه واگذاری مدیریت میدان هوایی کابل به ترکیه شد.

پس از سقوط حکومت پیشین، حکومت سرپرست برای فعال‌سازی این میدان‌های هوایی با این دو کشور به تماس شد. چندی پیش گزارش‌هایی به نشر رسید که در باره مدیریت میدان هوایی کابل هرسه جانب به توافق‌هایی دست یافته‌اند. در آن زمان تأکید شده بود که روی مدیریت و تأمین امنیت پنج میدان هوایی دیگر از سوی ترکیه و قطر توافق نشده است، اما گفت‌وگوها جریان دارد.

دکمه بازگشت به بالا