اوضاع ناآرام گردیز؛ ۱۵ ترور در ۶۰ روز

سیدحسن حسینی

بنا بر گزارش‌های مردمی در دو ماه اخیر دست‌کم ۱۵ نفر در گردیز، مرکز ولایت پکتیا ترور شده‌اند. اوضاع امنیتی شهر گردیز با تحرکات افراد مسلح ناشناس و ترور کارمندان دولتی و نظامیان، رو به وخامت گذاشته است. نماینده‌گان مردم در مجلس، انگشت انتقاد را به سمت دولت مرکزی گرفته و مسوولان محلی را به کم‌کاری و بی‌تجربه‌گی در دفع حملات متهم می‌کنند. شورای ولایتی گردیز هم با نگرانی از وضع موجود، از دولت مرکزی می‌خواهد که برای جلوگیری از افزایش ناامنی در این شهر، برنامه‌ای روی دست گیرد. در همین حال اداره محلی پکتیا به این نظر است که طالبان در ناامنی‌های این ولایت دست دارند. مسوولان محلی پکتیا می‌گویند که در دو ماه گذشته چند بزرگ قومی و افراد غیرنظامی هدف «حمله تروریستان» قرار گرفته‌اند اما «شماری از تروریستان» هم بازداشت شده‌اند.

 

کرونا و ترور مسلحانه در گردیز

«روزها به سختی از خانه بیرون می‌رویم. اگر بی‌دقتی کنیم، مورد حمله تروریستان قرار می‌گیریم.» این، بخشی از صحبت‌های شماری از ساکنان گردیز، مرکز ولایت پکتیا در جنوب شرق کشور به نماینده‌گان مردم در مجلس است. به گفته آنان، در روزهای اخیر ترورهای مسلحانه در گردیز، مرکز ولایت پکتیا افزایش یافته و مردم را خانه‌نشین کرده است.

نصیب مقبل، نماینده مردم در مجلس نماینده‌گان و عضو کمیته‌ی سمع شکایات این مجلس با ابراز نگرانی از شب و روزهای دو ماه اخیر گردیز، مرکز ولایت پکتیا، می‌گوید که اوضاع امنیتی از کنترل دولت خارج شده است. او می‌افزاید که از سه ماه به این طرف وضعیت امنیتی گردیز، مرکز ولایت پکتیا رو به وخامت گذاشته است. به باور آقای مقبل، طی دست‌کم دو ماه گذشته حداقل ۱۵ ترور در گوشه‌گوشه‌ی مرکز شهر گردیز رخ داده است.

به گفته وی بارها دیده شده که مقابل دروازه امنیت ملی و فرماندهی پولیس ولایت پکتیا، ترورهای مسلحانه صورت می‌گیرد. او می‌افزاید که عاملان ترورها، به گونه‌ی معمول، کارمندان دولتی و نظامیان را هدف قرار می‌دهند. وی می‌افزاید بر اساس منابع مردمی، کارمندان دولتی از ترس تروریستان و افراد مسلح ناشناس به راحتی از خانه‌های‌شان نمی‌توانند بیرون شوند. به گفته وی، «کرونا و تروریستان» دست‌به‌دست هم داده‌اند و مردم را خانه‌نشین کرده‌اند. او می‌گوید که همه روزه شکایت‌های مختلف از آدرس مردم محل و بزرگان ولایت پکتیا به مجلس نماینده‌گان می‌رسد.

او تصریح می‌کند که نیروهای کشفی و استخباراتی ولایت گردیز با فنون کشف آشنایی ندارند و نمی‌توانند جلو تروریستان را بگیرند. آقای مقبل اضافه می‌کند که بارها نماینده‌گان مردم پکتیا با ارگ ریاست جمهوری، وزارت داخله و ریاست امنیت ملی گفت‌وگو کرده و نگرانی مردم را انتقال داده‌اند اما هنوز نتیجه مورد نظرشان به دست نیامده و وضعیت امنیتی شهر گردیز با گذشت هر روز بدتر می‌شود.

 

کم‌تجربه‌گی نیروهای کشفی

عبدالمالک زازی، عضو شورای ولایتی پکتیا به این نظر است که اختلاف‌های سیاسی در یکی دو ماه گذشته تاثیر زیادی بر کم‌توجهی به وضعیت امنیتی گذاشته است. او امیدوار است که با حل اختلاف‌های سیاسی، توجه حکومت برای تامین امنیت بیش‌تر شهروندان متمرکز شود. وی تصریح می‌کند که ولایت پکتیا بنا بر هم‌مرز بودن با چهار ولایتی که از ناامنی رنج می‌برند، سبب شده که این ولایت هم امنیت نسبی را در ماه‌های اخیر تجربه نکند. وی اضافه می‌کند که علاوه بر اختلاف‌های سیاسی رهبران، ناآگاهی مسوولان محلی به جغرافیا و آماده نبودن برای دفع حملات تروریستان از داخل شهر سبب شده که ناامنی در ماه‌های اخیر در مرکز ولایت پکتیا صعود کند. وی هشدار می‌دهد که در صورت دوام این وضع، مردم متضرر می‌شوند.

اداره محلی پکتیا می‌پذیرد که در دو ماه گذشته دست‌کم شش نفر در مرکز شهر گردیز ترور شده‌اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا به ۸صبح می‌گوید که طالبان، در پشت ناامنی و ترورهای هدف‌مندانه این ولایت دست دارند. آقای حسرت تصریح می‌کند که طالبان دست داشتن در ترورها را رد می‌کنند، اما «برخی از تروریستان» بازداشت شده، اعتراف کرده‌اند که مربوط به گروه طالبان بوده‌اند. وی تاکید می‌کند که برخی برنامه‌های امنیتی برای مهار ناامنی در این ولایت روی دست گرفته شده است.

 

سایه سنگین طالب

ولایت پکتیا در جنوب شرق در چند ماه گذشته رییس امنیت ملی نداشت و معاون این اداره وارسی‌کننده این جایگاه بود. هر چند معاون امنیت ملی این ولایت هفته گذشته به عنوان رییس امنیت ملی تعیین شد، اما نبود رییس برای چند ماه در این اداره امنیتی، از دید نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی در افزایش ناامنی بی‌تاثیر نبوده است.

پیش از این گزارش‌های ضدونقیضی از دست‌داشتن طالبان در پشت «ترورهای مسلحانه و هدف‌مند پکتیا» شنیده می‌شد. بنا بر گزارش‌ها، سایه طالبان در ولسوالی‌های زازی‌آریوب و زرمت، دندپتان، چکمنی، و حتا گردیز، ولایت پکتیا سنگین است و همین سبب شده که این گروه به راحتی دست به ترورهای مسلحانه در مرکز شهر بزند.

این بار نخست نیست که خبر ترورهای مسلحانه و هدف‌مند در ولایت پکتیا سرخط رسانه‌ها می‌شود. گردیز در روزهای آغازین جنوری سال گذشته شاهد ترور هفت کارمند دولتی و دو فرد عادی بود.

پکتیا بیش از ۱۵۰ کیلومتر از کابل فاصله دارد. گزارش‌ها می‌رسانند که طالبان علاوه بر رفت‌وآمد در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، گاه‌گاه شاهراه کابل-گردیز را زیر نظارت می‌گیرند و عبور و مرور مردم و کارمندان دولتی را کنترل می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا