تلاش برای دستگیری نیازمندان؛ زنان بدخشانی: در روزهای سخت کنار هم بمانیم

شکیب

شماری از زنان در ولایت بدخشان، در تلاش‌اند تا برای خانواده‌های نیازمند مواد غذایی و سوخت فراهم کنند. این زنان، هدف‌شان را کمک به فقرا و افرادی که شغل‌شان را از دست داده و توانایی خرید مواد سوخت و خوراکی را ندارند، می‌دانند.

وجیهه میرانگیز هاشمی، یکی از این زنان که سهم فعال در جمع‌آوری این کمک‌ها دارد، می‌گوید: «نظر به تحولات سیاسی و نظامی در کشور تعداد زیادی از مردم شغل‌شان را از دست داده‌اند و توانایی گرم ساختن خانه‌های‌شان را ندارند. به همین منظور ما کمک‌ها را جمع‌آوری کردیم و به خانواده‌های بی‌بضاعت تسلیم کردیم.» این بانوی جوان می‌گوید: «شرایط فعلاً برای تمام مردم سخت است و اکثر مردم توانایی خرید مواد اولیه خود را ندارند. بسیاری از زنان و مردان که تنها نان‌آور خانواده‌های خود بودند، شغل‌های‌شان را از دست داده‌اند و بیش‌تر‌شان خانه‌نشین شده‌اند. در این شرایط سخت همه باید کنار هم باشیم و دست کمک و همکاری به هم‌دیگر بدهیم.»

بانو وجیهه از سرمایه‌داران و تاجران در بدخشان خواست تا با مردم فقیر و بی‌بضاعت کمک و همکاری کنند.

شمس‌النسا، یکی از نیازمندان که این کمک‌ها را دریافت کرده است، می‌گوید: «خیلی خوش استم که توسط خواهران ما کمک دریافت کردیم. وضعیت زنده‌گی ما خیلی خراب است، هیچ چیز به خوردن و استفاده کردن نداریم. این کمک‌ها چند روزی خانه ما را گرم خواهد کرد؛ اما حیران استم بعد از این چه کار کنم.»

شمس‌النسا که در خانه کارگر ندارد، خودش نانوایی می‌کند و از این طریق چرخ زنده‌گی خانواده ده‌نفری‌اش را به گردش نگه می‌دارد. این خانم می‌گوید: «پیش از به قدرت رسیدن طالبان، پسرم در نظام ایفای وظیفه می‌کرد، اما پس از به قدرت رسیدن طالبان، پسرم وظیفه‌اش را از دست داد و به بیرون از کشور رفت. حالا نفقه خانواده ده‌نفری به دوش من مانده است.»

محمدرحیم ۵۰ ساله یکی دیگر از نیازمندان است که این کمک‌ها را دریافت کرده است. او کارمند خدماتی یکی از اداره‌های دولتی در بدخشان است. محمدرحیم می‌گوید: «متاسفانه دولت هیچ توجهی به مردم ندارد. پنج ماه می‌شود معاش ما را پرداخت نکرده است.» این مرد که تنها نان‌آور خانواده‌اش است می‌گوید: «چهار اولاد دارم، به بسیار مشکل نان شب و روزم را پیدا می‌کنم. خداوند این خواهران را خیر بدهد که به فکر ما غریب‌ها هستند. دولت به ما توجه نمی‌کند. هیچ چیزی برای خوردن و یا برای فروختن نداریم.»

محمدرحیم از حکومت سرپرست طالبان خواست تا زمینه کار را برای مردم مساعد بسازد و کمک‌های بشردوستانه را که برای مردم افغانستان فرستاده می‌شود، به خانواده‌های مستحق توزیع کند.

این شمار از زنان که برای خانواده‌های بی‌بضاعت و نیازمند کمک جمع‌آوری کرده‌اند، می‌گویند که در تلاش‌اند تا این کارشان را ادامه دهند و برای خانواده‌های بیش‌تر کمک دریافت کنند. این بانوان در جریان هفته روان لباس، شیر و مواد سوخت برای ۱۷ خانواده نیازمند توزیع کردند.

پس از سقوط نظام پیشین و به قدرت رسیدن طالبان، شماری از مردم شغل‌های خود را از دست دادند و شماری دیگر برای پیدا کردن نفقه خانواده‌های خود مجبور شدند به‌شکل قانونی و یا از راه قاچاق به بیرون از کشور سفر کنند. براساس گزارش‌ سازمان‌های بین‌المللی حدود ۹۷ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر‌ هستند و همین‌طور حدود ۹۰ درصد مردم به غذای کافی دسترسی ندارند.

دکمه بازگشت به بالا