ترمپ: روی یک توافق‌نامه با طالبان کار می‌کنیم

۸صبح، کابل: رییس جمهور امریکا گفته است که کشورش در حال حاضر روی یک توافق‌نامه با طالبان کار می‌کند.

 دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، این اظهارات را در یک گفت‌وگوی تلفنی با تلویزیون فاکس نیوز این کشور مطرح کرده است. به گفته او، روی توافق‌نامه تازه با طالبان کار می‌کند و منتظر است چه خواهد شد.

رییس جمهور امریکا هم‌چنان تأکید کرده است که شمار نیروهای نظامی کشورش در افغانستان را کاهش می‌دهد.

دونالد ترمپ در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز تصریح کرده است: «ما شمار سرباز خود را در افغانستان کاهش می‌دهیم. روی یک توافق‌نامه با طالبان کار می‌کنیم، ببینیم چه خواهد شد. در گذشته به یک توافق نزدیک شده بودیم، اما طالبان فکر کردند که کشتن انسان خوب است. آن‌ها فکر می‌کردند که با این کار موضع پرقدرت در مذاکرات خواهند داشت. ۱۲ نفر را به همین دلیل کشتند که خود را قدرتمند نشان دهند. اما من دیدار همراه‌شان را لغو کردم و گفتم که با این گروه معامله نمی‌کنم.»

امریکا سال گذشته مذاکرات با گروه طالبان را به صورت رسمی آغاز کرده بود. دو طرف پس از نُه دور مذاکرات در حالی‌ که در آستانه امضای توافق‌نامه نهایی قرار داشتند، مذاکرات توسط دونالد ترمپ متوقف شد. هم‌چنان قرار بود که رییس جمهور غنی و رهبران طالبان در «کمپ دیوید» با رییس جمهور ترمپ دیدار کنند.

دونالد ترمپ در شانزدهم سنبله هم‌زمان با توقف مذاکرات، این دیدار را نیز لغو کرد. دلیل این اقدام حمله مرگ‌بار گروه طالبان در کابل خوانده شد که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز امریکایی کشته شدند. ترمپ بعدها نپذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان را دلیل توقف مذاکرات خواند.

این در حالی است که ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که دونالد ترمپ در تماس تلفنی با رییس جمهور غنی ضمن دعوت او به واشنگتن، تأکید کرده است که پیش از آغاز هر نوع مذاکرات باید آتش‌بس برقرار شود. 

این تماس تلفنی شام‌گاه روز پنج‌شنبه، سی‌ام عقرب، دو روز پس از تبادله زندانیان شبکه حقانی و گروه طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان صورت گرفته است.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، دونالد ترمپ روی شمولیت حکومت افغانستان در تلاش‌های صلح و مدیریت این روند به دست حکومت افغانستان تاکید کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن