خواست ترمپ برای انتقال تسلیحات هسته‌ای کوریای شمالی به امریکا

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در دومین دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، از وی خواسته است تا تسلیحات هسته‌ای این کشور را به امریکا منتقل کند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که دونالد ترمپ این خواست دولت امریکا را در یادداشتی به دو زبان انگلیسی و کوریایی در ۹ حوت ۱۳۹۷ به دست کیم جونگ اون سپرده است. گفته شده است که امریکا این خواست را به منظور عاری‌سازی کامل کوریای شمالی از تسلیحات هسته‌ای مطرح کرده است.

در این یادداشت بر برچیدن کامل زیرساخت‌های هسته‌ای و لغو برنامه تسلیحات کیمیاوی و بیولوژیکی و موشک‌های بالستیک کوریای شمالی تأکید شده است. خواسته‌های دیگری از جمله اعلام جامع برنامه هسته‌ای کوریای شمالی و دسترسی کامل بازرسان امریکایی و بین‌المللی به تأسیسات و زیرساخت‌های هسته‌ای این کشور نیز مطرح شده است.

دومین دیدار سران امریکا و کوریای شمالی در ۸ و ۹ حوت سال ۱۳۹۷ در هانووی، پایتخت ویتنام، برگزار شده بود. دیدار روز دوم دو طرف بی‌نتیجه و پیش از موعد مقرر به پایان رسید.

پس از شکست دیدار ترمپ و اون، یک مقام کوریای شمالی، مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه امریکا را به رفتار «بدمعاشانه» متهم کرد. او گفته بود که پیونگ‌یانگ در حال بررسی توقف مذاکرات با واشنگتن است و احتمال دارد آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را از سر گیرد.

در پیوند به شکست این دیدار، دونالد ترمپ گفته بود که کوریای شمالی بسیار زیاده‌خواه است. اما در مقابل کوریای شمالی اعلام کرد که زیاده‌خواه نیست بلکه در پی انهدام یکی از تأسیسات هسته‌ای خود خواهان لغو بخشی از تحریم‌های سازمان ملل متحد بوده است.

دکمه بازگشت به بالا