ترمپ در هند: امریکا شمار سربازانش در افغانستان را به ۸۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد

۸صبح، کابل: رییس جمهور امریکا در یک نشست خبری در هند اعلام کرد که با امضای توافق‌نامه‌‌‎ی صلح با طالبان، شمار سربازان امریکایی را در افغانستان به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد و حضور استخباراتی خود در منطقه را حفظ می‌کند.

دونالد ترمپ پس از چاشت روز سه‌شنبه، ششم حوت، در هند گفت که در حال حاضر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان کم است و تلاش می‌کند این شمار کم‌تر شود.

او تصریح کرد که سربازان امریکایی ۱۹ سال در افغانستان بودند و وقت آن رسیده است که از این کشور بیرون شوند.

پیش‌تر محمداشرف غنی، رییس جمهور، در دیدار با فرماندهان قول‌اردوهای ارتش گفته بود که چهار هزار سرباز امریکایی از افغانستان خارج می‌شوند. او اما خروج چهار هزار سرباز امریکایی را بی‌تأثیر روی وضعیت امنیتی افغانستان توصیف کرده بود.

ترمپ از جانب دیگر گفت که امریکا وضعیت در منطقه را با حضور استخباراتی خود نظارت می‌کند. به گفته او، امریکا در منطقه حضور اطلاعاتی خواهد داشت.

دونالد ترمپ تأکید کرد، در صورتی که پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح، در منطقه علیه امریکا کدام اتفاقی رخ دهد، به سختی پاسخ داده خواهد شد.

او یک بار دیگر خاطرنشان کرد که می‌تواند در جنگ افغانستان پیروز شود، اما نمی‌خواهد میلیون‌ها انسان بی‌گناه را بکشد.

رییس جمهور امریکا از جانب دیگر گفت که با نریندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روی امضای توافق‌نامه امریکا صحبت کرده و هند نیز خواهان امضای این توافق‌نامه است. به گفته او، هیچ کسی مخالف امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان نیست.

براساس اعلام رسمی امریکا و گروه طالبان قرار است توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان در ۲۹ ماه جاری فبروری در دوحه، پایتخت قطر، امضا شود.

یک مرحله هفته روزه‌ی کاهش خشونت به عنوان پیش‌شرط امضای این توافق‌نامه تعیین شده است. این مرحله جمعه‌شب گذشته آغاز شد. دونالد ترمپ از اجرای طرح کاهش خشونت ابراز خوش‌بینی کرد و گفت که این روند تاکنون با موفقیت همراه بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن