سفر دختر و داماد ترمپ به اسرائیل برای افتتاح سفارت امریکا در بیت‌المقدس

ایوانکا ترمپ، دختر رییس جمهور امریکا به همراه همسرش جرد کوشنر، برای شرکت در مراسم افتتاح سفارت جدید امریکا در بیت‌المقدس وارد اسرائیل شده‌اند.

این زوج از مشاوران ارشد دولت امریکا هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی دونالد ترمپ در این مراسم که امروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد اما انتظار می‌رود که برای این مراسم پیام ویدیویی ارسال کند.

تصمیم آقای ترمپ برای انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت‌المقدس باعث برانگیختن خشم فلسطینیان شده و اعتراضاتی را در کشورهای عربی به همراه داشته است.

مراسم انتقال سفارت برای این که با هفتادمین سالگرد تأسیس کشوراسرائیل مصادف باشد، زودتر انجام می‌شود.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری و جان سولیوان، معاون وزارت خارجه امریکا هم دراین مراسم شرکت خواهند کرد.

کنگره‌ی امریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی را برای انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت‌المقدس تصویب کرد، اما از آن زمان همه‌ی روسای جمهور امریکا هر شش ماه یکبار سندی را برای تعویق این کار امضا کرده‌اند.

سرنوشت شهر بیت‌المقدس یکی از گره‌های کور مسئله‌ی اسرائیل و فلسطین است.

این شهر که اعراب آن را القدس می‌خوانند و یهودیان با نام اورشلیم از آن یاد می‌کنند، برای پیروان سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام اهمیت تاریخی و مذهبی دارد. امریکا هیچ‌گاه رسماً حاکمیت اسرائیل را بر بیت‌المقدس که بخش شرقی آن از اراضی اشغالی به حساب می‌آید، نپذیرفته است.

امریکا با انتقال سفارتش از تل آویو به بیت‌المقدس، اولین کشوری است که از زمان تأسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، چنین تصمیمی می‌گیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته که انتقال سفارت امریکا دلیلی برای برگزاری جشن است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینیان، آن را «سیلی قرن» خوانده است.

قرار است یک سفارت کوچک موقتاً در داخل ساختمان کنسول‌گری امریکا در بیت‌المقدس افتتاح شود و بعداً کل سفارت به محلی بزرگتر در این شهر منتقل شود.

دیدگاه are closed.