اختلاف‌نظر با ترمپ بر سر محاکمه یک کماندو: وزیر نیروی دریایی امریکا برکنار شد

ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی امریکا به دستور مارک اسپر، وزیر دفاع و به دلیل مخالفت با دونالد ترمپ رییس جمهور، بر سر محکومیت و نحوه برخورد با یک کماندوی امریکایی از کار برکنار شد.

وزارت نیروی دریایی امریکا که ریچارد اسپنسر با عنوان مدیر اجرایی ریاست آن را بر عهده داشت، سازمانی نظامی و زیرمجموعه وزارت دفاع امریکا است.

«ادوارد گالاگر»، کماندوی واحد ویژه نیروی دریایی امریکا موسوم به «نیوی سیلز Navy SEALs» که آقای اسپنسر و ترامپ بر سر نحوه برخورد با وی اختلاف نظر داشتند، به ارتکاب جنایت جنگی در عراق، شلیک به غیرنظامیان و کشتن یک زندانی غیر ‌مسلح ۱۷ ساله داعشی با چاقو متهم شده بود.

یک هیأت منصفه نظامی این کماندو را در ماه جون از این اتهامات مبرا اما او را به دلیل انتشار عکسش در کنار جسد اسیر نوجوان داعشی، محکوم کرد و تنزیل درجه داد.

دونالد ترامپ که به طور علنی با گرفتن نشان «پین نیزه سه‌شاخه، Trident pin» از این کماندو و تنزل درجه او مخالفت کرده بود، در توییتی نوشت: «ادی [ادوارد] با پین نیزه سه‌شاخه‌اش و با تمام افتخاراتی که کسب کرده در کمال آرامش بازنشسته خواهد شد.»

ریچارد اسپنسر می‌گوید واضح است که او و آقای ترامپ نظر یک‌سانی به آن‌چه که «نظم و انضباط خوب» خوانده می‌شود، ندارند.

پنتاگون دلیل برکناری وزیر نیروی دریایی را «بی‌صداقتی» او در مراوده با کاخ سفید بر سر پرونده ادوارد گالاگر اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن