از سرگیری گفت‌و‌گوهای صلح؛ ترمپ باور دارد که طالبان برای آتش‌بس آماده می‌شوند

عبدالاحمد حسینی

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا‌، در سخنانی در پایگاه نظامی بگرام در شمال کابل اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سر گرفته شده است. او که پنج‌شنبه‌شب گذشته (هفتم قوس) در یک سفر از پیش اعلام‌ناشده برای به جای ‌آوری مراسم «شکرگزاری» به افغانستان آمد، به توافق با طالبان ابراز خوش‌بینی کرد و گفت که باور دارد گروه طالبان برای اعلام آتش‌بس آماده شده‌اند. ترمپ در این سفر کوتاه به افغانستان، با محمداشرف غنی، همتای افغان خود نیز دیدار کرد و یک‌جا در جمع نظامیان امریکایی در پایگاه نظامی بگرام حضور یافتند. ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که دو طرف در دیدارشان تأکید کرده‌اند: «اگر گروه طالبان معتقد به توافق صلح‌اند، باید آتش‌بس کنند تا افغانستان به یک صلح پایدار دست یابد.»

رییس جمهور امریکا در نخستین سفرش به افغانستان از زمان به قدرت رسیدنش، گفت که در حال حاضر گروه طالبان طرف‌دار صلح شده‌اند و آماده‌اند که برای برقراری صلح، آتش‌بس کنند. او هم‌چنان در دیدار با رییس جمهور غنی گفته است: «طالبان می‌خواهند معامله کنند و ما در حال ملاقات با این گروه هستیم. ما می‌گفتیم که باید آتش‌بس کنند ولی آن‌ها نخواستند که آتش‌بس کنند، اما حالا طالبان می‌خواهند که آتش‌بس بکنند. من باور دارم که این ممکن است. ما خواهیم دید چه چیزی اتفاق می‌افتد، اما پیش‌رفت فوق‌العاده داشته‌ایم.»

گروه طالبان در سیزدهم سنبله امسال یک موتر بمب‌گذاری شده نوع «تونس» را در ساحه شش‌درک کابل انفجار داد. در نتیجه انفجار این موتر بمب، یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند. آقای ترمپ در پی این حمله‌ی طالبان، گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و این گروه را متوقف کرد. افزون بر این، او برنامه دیدارش با رییس جمهور غنی و رهبران طالبان را که قرار بود در هفدهم سنبله، به صورت محرمانه در کمپ دیوید به طور جداگانه انجام شود، نیز لغو کرد.

دونالد ترمپ هم‌چنان در سفرش به افغانستان گفته است که امریکا پیش از این می‌خواست با گروه طالبان به توافق برسد، اما از آن‌جایی که گروه طالبان یک سرباز امریکایی را در افغانستان کشت، از توافق صلح با این گروه خودداری کرده است. با این حال او تأکید کرد که در شش ماه گذشته، پیش‌رفت قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات صلح با گروه طالبان به دست آمده و اکنون این گروه نیز آتش‌بس می‌خواهد.

گروه طالبان در سیزدهم سنبله امسال یک موتر بمب‌گذاری شده نوع «تونس» را در ساحه شش‌درک کابل انفجار داد. در نتیجه انفجار این موتر بمب، یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند. آقای ترمپ در پی این حمله‌ی طالبان، گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و این گروه را متوقف کرد. افزون بر این، او برنامه دیدارش با رییس جمهور غنی و رهبران طالبان را که قرار بود در هفدهم سنبله، به صورت محرمانه در کمپ دیوید به طور جداگانه انجام شود، نیز لغو کرد.

کاهش حضور سربازان امریکایی در افغانستان نیز از مسایلی بود که دونالد ترمپ در سخنرانی‌اش در پایگاه نظامی بگرام روی آن تأکید کرد. او هر چند شمار سربازانی را که قرار است افغانستان را ترک کنند، اعلام نکرد، اما گفت که بخش عمده‌ی این نیروها خارج خواهند شد. امریکا در حال حاضر حدود ۱۲ هزار سرباز در افغانستان دارد. پیش از‌ این وزیر دفاع این کشور در سفری به کابل گفته بود که این رقم تا مرز شش هزار و ۸۰۰ سرباز کاهش خواهد یافت.

با این حال دیده می‌شود که تلاش‌ها برای صلح و آغاز مجدد مذاکرات امریکا و گروه طالبان در شرف وقوع است. هر چند پیش از این گزارش شده بود که هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف به صورت محرمانه و غیررسمی در قطر با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

یکی از مسایلی که حکومت افغانستان روی آن  تأکید دارد و رییس جمهور غنی نیز آن را در دیدار؛ همتای امریکایی‌اش مطرح کرده است، برقراری آتش‌بس است. پیش از این حکومت «آتش‌بس» را پیش‌شرط شروع گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان عنوان کرده بود. حکومت با پیش‌کش کردن طرح هفت ماده‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، گفته بود که اگر طالبان به پروسه صلح باور دارند، باید اول آتش‌بس کنند تا ثابت شود که این گروه یک‌دست‌اند و بر جنگ خود در افغانستان تسلط دارند. هم‌چنان حکومت گفته بود که با شروع مذاکرات با ادامه جنگ، گفت‌وگوهای صلح به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، محمداشرف غنی و رییس جمهور امریکا در دیدارشان هم‌چنان تأکید کرده‌اند که برای برقراری صلح پایدار، نیاز است تا لانه‌های «تروریستان» در بیرون از مرزهای افغانستان از بین برده شوند. در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ اعلام شد، به کشور خاصی اشاره نشده است، اما پیش از این کابل بارها اسلام‌آباد را به فراهم‌ کردن پایگاه امن برای «تروریستان» متهم کرده بود.

رییس جمهور امریکا در حالی امیدوار به پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان است که جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده امریکا در جریان نخستین سفرش به کابل گفته است که رسیدن به یک توافق صلح در آینده نه ‌چندان دور با گروه طالبان امکان‌پذیر است. آقای میلی تأکید کرده است که این بار احتمال موفقیت مذاکرات صلح با گروه طالبان بیش‌تر از هر زمان دیگر است.

این جنرال ارشد امریکایی ابراز امیدواری کرده است که طالبان از جنگ دست بکشند و صلح را بپذیرند. او یادآوری کرده است که در ۱۸ سال گذشته با مسایل افغانستان درگیر بوده و اکنون به این باور رسیده است که مذاکرات صلح نسبت به هر زمان دیگری، به نتیجه مثبت می‌رسد.

در عین حال مقام‌ها در گروه طالبان در صحبت با خبرگزاری رویترز تأیید کرده‌اند که به زودی مذاکرات صلح از سر گرفته خواهد شد. این گروه اعلام کرده است در صورت از سرگیری مذاکرات صلح، گفت‌وگوها از جایی آغاز خواهد شد که پیش‌تر متوقف شده بود. این مقام‌ها تأیید کرده‌اند که مذاکرات صلح از یک هفته به این‌سو در قطر جریان دارد و قرار است که به زودی این گفت‌وگوها از سر گرفته شود. این گروه اما از آماده‌گی برای اعلام آتش‌بس چیزی نگفته‌اند. با این حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان، گزارش داده است که هنوز زود است تا در مورد از سرگیری مذاکرات صحبت شود.

دکمه بازگشت به بالا