ترمپ: امریکا می‌تواند جنگ افغانستان را در یک هفته برنده شود

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در دیداری با نخست‌وزیر پاکستان،‌ گفته است که کشورش می‌تواند جنگ افغانستان را در یک هفته برنده شود،‌ با این کار اما نمی‌خواهد که ۱۰ میلیون نفر را قربانی کند.

رییس جمهور امریکا روز دوشنبه با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کاخ سفید دیدار کرده است. او در این دیدار گفته است که امریکا می‌تواند سرنوشت جنگ افغانستان را در یک هفته تعیین کند.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، دونالد ترمپ تأکید کرده است که با این کار، افغانستان از نقشه‌‌ی زمین پاک خواهد شد. او گفته است: «ما پولیس منطقه نیستم. اگر ما می‌خواستیم در افغانستان جنگ کنیم و آن را برنده شویم، می‌توانستم یک هفته این جنگ را ببرم، اما من نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر را بکشم. افغانستان می‌تواند از صفحه روزگار پاک شود. من نمی‌خواهم که این مسیر را طی کنم.»

رییس جمهور امریکا هم‌چنان گفته است که در همکاری با پاکستان در تلاش است تا راهی برای پایان جنگ افغانستان پیدا کند. او هم‌چنان افزوده است که امریکا به جای جنگ، به دنبال راه‌کار دیپلماتیک به منظور ختم جنگ در افغانستان است و به همین دلیل، مذاکرات امریکا با طالبان در قطر برگزار شده است.

سخنان اخیر رییس جمهور امریکا در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ امریکا دور نهم سفرهای خود را در پیوند به روند صلح افغانستان آغاز کرده است. او در این دور به افغانستان و قطر سفر می‌کند. دور هشتم مذاکره رسمی امریکا و گروه طالبان نیز در جریان دور نهم سفر آقای خلیل‌زاد برنامه‌ریزی شده است.

دور هفتم مذاکرات رسمی نماینده‌گان امریکا و طالبان در قطر در هشتم سرطان آغاز شد و تا هژدهم سرطان ادامه یافت.

امریکا و گروه طالبان پس از پایان این دور مذاکرات اعلام کردند به پیش‌رفت‌هایی در زمینه صلح افغانستان از جمله «خروج نیروهای امریکایی و تضمین مبارزه با تروریسم و استفاده از خاک افغانستان علیه امریکا» دست یافته‌اند. امریکا در مذاکرات تأکید دارد که باید روی چهار موضوع، خروج سربازان، تضمین مبارزه با تروریسم، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس سراسری به صورت هم‌زمان توافق شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن